Koronavirus

Nákaza omikronem se prověřuje u osmi lidí, ve čtyřech případech jde o děti

Nákaza omikronem se prověřuje u osmi lidí, ve čtyřech případech jde o děti
Zdroj: TV Nova

V Česku jsou potvrzené v tuto chvíli dva případy nákazy variantou koronaviru omikron, dalších osm případů laboratoře prověřují. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek večer oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička Pavla Svrčinová pak upřesnila, že šest případů možných nákaz řeší v Jihomoravském kraji, další podezření se týkají jednoho člověka v Praze a druhého ve Středočeském kraji.

Dva případy nákazy omikronem z Liberce nemusí být v Česku ojedinělé. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno se nákaza zřejmě objevila i u dvou zaměstnanců brněnské nemocnice. Potvrdily to PCR testy. "Laboratoře to odhalily, protože jsou na to připravené. Pravděpodobně nepůjde jen o tyto dva vzorky," upozornila mluvčí nemocnice Veronika Plachá ve čtvrtek odpoledne.

Oba zaměstnanci mají mít lehký průběh nemoci a nikam prý necestovali. Podle Plaché je pravděpodobné, že omikron se šíří Brnem. "Máme podezření na další množství případů," sdělila TN.cz. Konkrétnější být ale nechtěla.

Související obsah

​Zaměstnanci nemocnice aktuálně zůstávají v domácí izolaci. Lékařskou péči prý nepotřebují. Že jde o variantu omikron, musí ještě potvrdit Národní referenční laboratoř. "Vzorky jsme už posílali ke konfirmaci," dodala Plachá.

Vojtěch: Prověřujeme osm případů možných nákaz

Podle hlavní hygieničky i ministra zdravotnictví se prověřuje aktuálně osm případů podezření na nákazu omikronem. V Jihomoravském kraji má jít o šest případů, a to dvě zdravotní sestry z covidového oddělení brněnské nemocnice a jejich dvě děti. Další dva případy podezření na omikron se týkají žáků z Blanenska. Konkrétně má jít o školu v Adamově. 

Kvůli podezření na nákazu omikronem skončila v karanténě třída na Základná škole Arménská v Brně. Zprávu, se kterou první přišel iROZHLAS.cz, potvrdil TN.cz ředitel školy Petr Holánek. 

"V tuto chvíli nemáme žádný jiný než ony dva potvrzené případy sekvenací v Liberci. U všech ostatních jde o suspektní případy, které vychází z diskriminačního PCR, ale nejsou potvrzeny sekvenací. Neříkám, že se nemohou potvrdit," uvedl Vojtěch. 

Související obsah

Hygiena prověřuje i účastníky vodního póla a letu

Středočeský případ souvisí podle Svrčinové s letem, kterým přicestovala z Namibie žena z Liberce, u které se varianta omikron potvrdila. V Praze pak čeká na výsledky sekvenace cestující, který přijel z Afriky. Hygiena se ale zaměřila také na mezinárodní turnaj ve vodním pólu, který byl v Brně před několika týdny. Účastnili se ho hráči z Jihoafrické republiky a jeden belgický hráč po návratu domů onemocněl.

"Zdá se, že skutečně je tato varianta velmi infekční, ale není nebezpečnější než varianta delta," prohlásil Vojtěch. Dodal ale, že informací je v tuto chvíli stále ještě málo. "Je nutné, aby lidi měli posilující dávku vakcíny. Zdá se, že pouze ty dvě nejsou dostatečné," řekl.

"Všechny naše případy mají buď bezpříznakový průběh nebo velmi lehký průběh," dodala Svrčinová. Čtyři případy na školách podle ní ale nejsou důvodem k tomu, aby se zpřísňovala opatření.

Potvrzené zůstávají dva případy

V Česku se poprvé potvrdil omikron na konci listopadu u šedesátileté ženy z Liberecka, která přicestovala z Namibie. Nedlouho poté se objevil druhý případ nákazy u jednoho z jejích příbuzných. Potvrdila to ve středu mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.

"Je to druhý případ potvrzeného omikronu, jedná se o úzký kontakt první nakažené osoby. Od počátku byla tato osoba v karanténě, takže z toho žádné další kontakty nevyplynou," řekla mluvčí liberecké hygieny Zuzana Balašová. Mluvčí liberecké nemocnice upřesnil, že druhý nemocný je s největší pravděpodobností muž.

Delší karanténa pro pacienty s omikronem

Lidé, u kterých se varianta omikron prokáže, zůstávají v karanténě striktně 14 dnů. Po uplynutí této doby musejí všichni lidé, kteří měli na začátku negativní PCR test, absolvovat znovu test druhý. Přísněji se trasují i jejich další kontakty a zkoumá se, jestli někdo z nich necestoval v poslední době do zahraničí.

Druhý případ omikronu byl potvrzen libereckou hygienou. Podívejte se na středeční reportáž:

 

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz