Koronavirus

U varianty omikron hrozí častější reinfekce. Průběh je mírnější, tvrdí WHO

U varianty omikron hrozí častější reinfekce. Průběh je mírnější, tvrdí WHO
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images | Zdroj: Getty Images

U varianty koronaviru známé jako omikron je vyšší riziko opětovné nákazy než u předchozích mutací. Zároveň však průběh nemoci mohou mít pacienti mírnější. Ve středu o tom informovala Světová zdravotnická organizace (WHO).

Světová zdravotnická organizace označila variantu koronaviru omikron za znepokojivou. "První údaje z Jihoafrické republiky naznačují vyšší riziko opětovné nákazy," uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zároveň doplnil, že podle dosavadních studií mají lidé nakažení omikronem mírnější průběh onemocnění než v případě varianty delta. Podle Tedrose jsou však zapotřebí další výzkumy a údaje, než bude možné přijít s pevnými stanovisky.

Související obsah

Odborníci z WHO navíc apelují, aby se lidé nechali očkovat. "Vyzýváme všechny země, aby zvýšily dohled na testování a sekvenování. Jakákoliv nečinnost teď bude stát lidské životy," doplnil Tedros.

Varianta omikron už se potvrdila v řadě států. Dva případy eviduje také Česká republika. V rodině 60leté ženy z Liberce, u které se na konci listopadu potvrdila nákaza omikronem, se objevil další příbuzný se stejnou variantou koronaviru. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Podle expertů by však naočkované měla vakcína společnosti Pfizer/BioNTech ochránit před těžkým průběhem onemocnění touto variantou. Další informace naleznete zde.

Nová mutace se potvrdila už minimálně ve 26 zemích. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz