Koronavirus

Statisíce lidí čeká brzy očkování. Vojtěch: Vakcíny by mohli dávat zubaři i lékárníci

Očkovací centra se připravují na nápor zájemců o vakcinaci. Ta stávající navyšují kapacity a otevírají se také centra nová. V následujících dnech a týdnech se začnou očkovat malé děti, některým skupinám obyvatel se zkrátí interval pro třetí dávku očkování na pět měsíců a zhruba 200 tisíc lidí pak bude mít na přelomu roku neplatný očkovací certifikát. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) chce změnit zákon tak, aby očkovat mohli například i zubaři nebo lékárníci. I tím by se navýšily očkovací kapacity.

Zhruba 200 tisíc lidí se po Silvestru probudí a jejich očkovací aplikace Tečka bude červená. Aby certifikát platil, budou muset na třetí dávku. Půjde většinou o seniory nad 80 let, chronicky nemocné pacienty, učitele a zdravotníky.

"Je pravdou, že v tuto chvíli máme zhruba už 100 tisíc podaných dávek denně, takže předpokládám, že to takto bude vlastně až do přelomu roku. Uvidíme, co pak v lednu. Je jasné, že díky povinnosti očkování pro určité skupiny dojde k další poptávce po očkování," pronesl Vojtěch.

Rezervaci na třetí dávku vakcíny má k sobotnímu dni přes 300 tisíc lidí. Průměrně se na očkování čeká čtyři dny. "Více než 1,5 milionu osob dostalo posilující dávku, představuje to asi přibližně 14 procent celkové populace, ale je to více než polovina těch, kteří mají v tuto chvíli na posilovací dávku nárok," vysvětlil Lukáš Trnka z Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT).

Související obsah

​Většina očkovacích center se už teď snaží navyšovat kapacity. "S navýšením kapacity se navýšil počet očkovaných z předchozích zhruba 600 až 700 lidí denně na současných zhruba 900 až 1000 denně," sdělila mluvčí Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Jitka Zinke.

Od pondělí se otevře i očkovací centrum v obchodním domě Kotva. Provozovat ho bude Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Naočkovat se tam zvládne až 1 500 lidí denně.

Přes vánoční svátky bude ale otevírací doba očkovacích center omezena. "Zavřeno budeme mít 24., 25., 26. prosince a pak 1. ledna. Na Silvestra budeme mít zkrácenou otevírací dobu do dvou hodin," upozornila mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová. "24. prosince budeme mít na hlavním nádraží otevřeno pouze dopoledne, 25. bude zavřeno celý den a v případě, že se lidé budou chtít naočkovat 26., tak mohou, budeme mít otevřeno celý den," přidala informace i mluvčí nemocnice Bulovka Eva Libigerová.

Související obsah

​"Jsme schopni ve všedních dnech naočkovat až 1 600 pacientů, přičemž předpokládáme, že denní nápor bude okolo 600 zájemců," podotkla administrátorka očkovacího centra v Plzni Jana Štychová.

Ministr Vojtěch má v plánu vládě navrhnout legislativní změnu, díky které by mohli očkovat i zubaři ve svých ordinacích nebo lékárníci. "Je to spíše otevření této možnosti v dané situaci, kdy zkrátka potřebujeme, aby proočkovanost byla co nejvyšší v co nejkratším čase. Pokud zde existuje zájem, tak úplně nevidím důvod, abychom mu a priori bránili," upozornil.

V praxi by to fungovalo tak, že by zubaři mohli očkovat zájemce při preventivních prohlídkách, lékárníci pak přímo v lékárně.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz