Domácí

Bezdomovcům v mrazech přibývá starostí, noclehárny praskají ve švech

S mrazy a zimním počasím přibývá starostí i lidem bez domova, kterých je v Česku asi 25 tisíc. Pomáhají jim hlavně charity a neziskovky. Ubytovny a noclehárny v těchto dnech navyšují kapacity. Problémem ale je, že bezdomovci často nemají průkaz totožnosti, a tak se k mnohým službám nedostanou.

Stany, deky, pytle, kartóny a alkohol. To vše pomáhá bezdomovcům přečkat noc. Charitativní organizace nabízejí teplo, postel, čaj a něco k jídlu.

"Jednak je to posílení noclehů, jednak je to posílený terén. Rozdávání emergentních balíčků, ve kterých jsou i spací pytle, strava a podobně," uvedl ředitel Centra sociálních služeb Praha Martin Šimáček.

"Je to těžší než v teplém počasí, to je jasné. Člověk hůř shání věci, které potřebuje k tomu životu na ulici, což je většinou jídlo, cigarety. A samozřejmě pokud jsou závislí, tak drogy nebo alkohol," řekl pan Roman, který je bez domova.

Související obsah

"Rozšiřujeme noční terénní program, takže i v noci jsme v ulicích a případně převážíme lidi do nocleháren. A samozřejmě víc zařizujeme materiál pro lidi na ulici, tedy stany a spacáky," sdělil Jan Desenský z Armády spásy.

"Každá charita poskytne tomu bezdomovci opravdu to čisté oblečení i na zimu," pokračoval pan Roman.

V Praze jako noclehárna funguje například loď Hermes, kde se lidé bez domova vyspí a dostanou najíst. "Ten pobyt na Hermesu je zdarma, my chceme, aby i tahle bariéra byla odstraněna," soudí Šimáček.

Související obsah

Aby člověk mohl přespat na lodi Hermes, musí být plnoletý a mít platný průkaz totožnosti. Ten ale řada lidí bez domova nemá a to je komplikací jak k ubytování na lodi, tak případně k ubytování v azylových domech.

"Abyste se tam dostal, musíte mít rodný list, zdravotní pojišťovnu, protože úřad práce za vás platí důchodové a zdravotní. Pokud to nemáte, tak to za vás nikdo platit nebude," popsal pan Jiří, který také žije na ulici.

"Aby Úřad práce ČR mohl poskytnout osobě bez přístřeší finanční pomoc, je nutné, aby měla k dispozici jakýkoli průkaz totožnosti, nejlépe občanský průkaz, popřípadě rodný list," potvrdila mluvčí Úřadu Kateřina Beránková.

Související obsah

Lidé na ulici bojují také s očkováním. Proočkovanost této skupiny je nižší než průměr Česka (60 procent). "Medici na ulici mluví až o 40procentní proočkovanosti, já jsem spíše skeptičtější k tomu celkovému číslu. Spíše se pohybujeme někde kolem čtvrtiny," doplnil Šimáček.

Očkování lidí bez domova probíhá hlavně v terénu za pomoci mobilních týmů a dobrovolníků z neziskových organizací.

drz, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz