Koronavirus

Valneva by mohla lákat i neočkované. Do ČR se má ale vakcína dostat až na jaře

Dlouho očekávaná francouzská vakcína proti covidu-19 s názvem Valneva se do Česka zřejmě nedostane dřív než na jaře. Vznikla tradičním způsobem jako běžně používané vakcíny třeba proti neštovicím a vyhovovat by mohla i těm, kteří odmítají moderní vakcíny mRNA. Jenže podle ministra zdravotnictví se proces jejího schvalování protáhne.

Díky odlišnému principu vakcíny Valneva by se mohli nechat proti covidu-19 naočkovat i lidé, kteří to dosud odmítali.

"Nejdřív se nakultivuje živý virus, který se koncentruje, potom se chemicky usmrtí. Je tady určitá šance, že imunitní odpověď bude trochu komplexnější a širokospektrálnější," vysvětlil ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Zdeněk Hostomský.

"Tato vakcína se vyznačuje velmi nízkou reaktabilitou, to znamená, že nemá žádné komplikace," dodal epidemiolog Roman Prymula. "Pro lidi by odpadl ten pseudoargument, že tyhle nové vakcíny jsou nevyzkoušené," přidal se imunolog Václav Hořejší.

Koronavirus je v tomto typu vakcíny neaktivní a nezpůsobuje tedy onemocnění, přesto v těle generuje imunitní odpověď. To mRNA vakcíny obsahují pouze genetickou informaci viru. Evropská komise sice schválila smlouvu na nákup vakcín od firmy Valneva, české ministerstvo zdravotnictví ji ale zatím neobjednalo.

Související obsah

​"Jsme připraveni udělat objednávku hned poté, co zjistíme zaprvé zájem v České republice, zadruhé bude schválená Evropskou lékovou agenturou. Zájem o vakcínu nám indikují jak praktičtí lékaři, tak očkovací místa," vysvětlil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. "Vakcína by měla být k dispozici nejdříve někdy v dubnu, v květnu. Pokud vím, tak třeba v Británii tamní léková agentura vakcínu neregistrovala, neschválila," upozornil ministr v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Další vakcína už je ale objednaná. Je od firmy Novavax, využívá proteinovou technologii použitou například u vakcín proti chřipce a první zájemci ji dostanou zřejmě už na konci ledna. "Je objednáno 400 tisíc kusů, které by měly přijít koncem ledna s tím, že poté předobjednáme dalších 1,5 milionu vakcín," sdělil Köppl.

Novavax i Valneva jsou momentálně ve zkráceném schvalovacím procesu u Evropské lékové agentury. V Evropské unii jsou zatím nejpoužívanější vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Evropa uzavřela smlouvy i s dalšími firmami například Sanofi/GSK nebo CureVac, jejich preparáty ale zatím ještě léková agentura neschválila.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz