Koronavirus

Půl roku po druhé dávce už vakcína na omikron nefunguje. Je potřeba třetí

Půl roku po druhé dávce už vakcína na omikron nefunguje. Je potřeba třetí
Ilustrační fotografie Zdroj: TN LIVE

Asi pět až šest měsíců po druhé dávce je očkování proti variantě omikron skoro nefunkční. Třetí dávkou se ale jeho účinnost výrazně zvedne. Zjistili to izraelští vědci, kteří zkoumali účinnost vakcíny Comirnaty od konsorcia Pfizer/BioNTech.

"Lidé, kteří obdrželi druhou dávku před pěti až šesti měsíci, nemají proti omikronu neutralizační schopnosti. Nějaké ale stále mají proti deltě," uvedla o víkendu izraelská vědkyně Gili Regev-Yochayová. Informoval o tom izraelský portál israel21c.org.

Účinnost ale výrazně vzroste po třetí dávce. "Má potom asi čtyřikrát nižší neutralizační schopnosti než proti deltě," varovala ale Regev-Yochayová.

Vědci z izraelské nemocnice Šeba porovnávali krev cca 20 lidí, kteří dostali asi před půlrokem druhou dávku vakcíny Comirnaty, s krví od lidí, kteří dostali před měsícem posilující třetí dávku.

"Stále nevíme, jestli to bude fungovat i několik měsíců po třetí dávce," upozornila Regev-Yochayová. "To budeme muset zkontrolovat," dodala.

Související obsah

Výsledky izraelského týmu vědců jsou tedy velmi podobné těm, které nedávno vyšly v Jihoafrické republice (JAR). "Není to varianta, která úplně očkování obejde. Určitě je to špatné, ale existují způsoby, jak s tím bojovat," řekl k nim vedoucí výzkumu v JAR Alex Sigal.

Že proti omikronu funguje třetí dávka, tvrdí i společnost Pfizer. "Ačkoli i dvě dávky mohou poskytnout ochranu před těžkým průběhem varianty omikron, je podle předběžných dat zlepšena třetí dávkou," prohlásil šéf firmy Albert Bourla.

Izraelští vědci při výzkumu použili opravdový virus. Tím se liší od Pfizeru i výzkumníků z Jihoafrické republiky. Ti pomocí bioinženýrství vyrobili takzvaný pseudovirus s podobnými mutacemi.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz