Koronavirus

Zázračná obec na Lounsku: Je úplně bez covidu, řádil tam jen při první vlně

Koronavirová epidemie sužuje Česko už bezmála dva roky. Přesto existují místa, kterým se virus téměř vyhýbá. Například v Chrabercích na Lounsku za poslední rok neměli žádného nakaženého.

Chraberce jsou malá, ospalá obec, na kterou by mohlo sedět rčení, že tam lišky dávají dobrou noc. Na ulici téměř nikoho nepotkáte, na zvonek nebo zaklepání reaguje málokdo. Možná právě to místní chrání před koronavirem. Už rok tady o něm slýchají jen ve zprávách.

"Akorát jezdíme nakupovat do Loun a zpátky a to v autobuse nikdo nejezdí. Ponejvíc autama se jezdí nakupovat," vysvětluje obyvatelka vesnice Jana Gromanová.

Naposledy se tam nakazili koronavirem dva místní během první vlny epidemie. Od té doby jako by se obci vyhýbal. Podle posledního sčítání v ní žije 118 lidí a místní za nízkým počtem nakažených vidí vysokou proočkovanost.

Související obsah

"Je to zvláštní, když to člověk srovná s republikou, tak je to až překvapující. Přitom vodu tady máme stejnou, vzduch máme stejný," diví se Richard Nělica z Chraberců.

A teď se přesuneme na druhou stranu republiky. Morava je, co se počtu nakažených týče, od začátku pandemie výrazně postiženější. A třeba obec Jestřábí nedaleko Zlína je na tom v přepočtu na obyvatele momentálně hůř než Praha.

"Žije u nás několik rodin, kde je více dětí. A tam je asi ta šance, že ten přenos je teď spíše mezi dětmi. Máme školku, která je zavřená a většina dětí má covid. Je možné, že to přenesly do těch rodin," domnívá se starosta Jestřábí Pavel Šuráň.

V Česku je momentálně 320 obcí, které nemají žádného nakaženého. Loni touto dobou jich na mapě bylo přibližně tisíc.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz