Domácí

Přibývá dezinformací o očkování dětí! Policie řeší několik případů

Policie vyšetřuje několik případů údajného šíření dezinformací a lží o očkování dětí. Příspěvky na sociálních sítích měly obsahovat lživé informace o tom, že vakcíny způsobily závažné zdravotní problémy, a dokonce i úmrtí. Autorku jednoho takového příspěvku se podařilo novinářům najít a konfrontovat.

Téma vakcinace rozděluje společnost a když jde o děti, platí to dvojnásob. Pak se objeví takováto zpráva. "Synovi ve třídě po očkování jedno úmrtí a dvě mozkové příhody a já vím o dalších případech od svých klientů."

Autorku příspěvku našli novináři z webu iRozhlas. "Jsme chtěli od paní zjistit, kde se to stalo. Ona nám to sdělila," řekl novinář Martin Štorkán.

Související obsah

Jenže ředitelka školy vyvrátila, že by se něco takového stalo. Autorka příspěvku se pak omlouvala. "Neomlouvala se ale za šíření té dezinformace. Ale za to, že se nechala od syna mystifikovat," doplnil Štorkán. Ovlivnit přitom mohla řadu lidí

„Pro toho, kdo tu dezinformaci spolkne a pak ji šíří ve svém okolí, není možné dohlédnout, že to má nějaký koncový efekt na statisíce a miliony lidí. To si opravdu uvědomuje málokdo,“ vysvětlil odborník na dezinformace Jakub Kalenský.

Policie potvrzuje, že hlášení o podobných příspěvcích na sociálních sítích v poslední době rychle přibývá. Prý je nebere na lehkou váhu.

"Nicméně ne ve všech případech jde o trestný čin. Někdy můžeme hovořit o přestupku," sdělil mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Související obsah

Letos už policie eviduje kolem 30 případů trestného činu šíření poplašné zprávy. Ještě v roce 2018 jich bylo jen 12. Pandemie a spuštění očkování s čísly zahýbaly, anonymita internetu to jen podporuje.

"Každý si může napsat úplně co chce, může si vytvořit skupinu. A může pracovat s jednostrannými fakty, může je překrucovat," sdělil IT expert Miloslav Lujka.

Dezinformace a jejich šíření jsou ve společnosti čím dál větším problémem. Dosluhující vláda nedávno vyhlásila, že by se na jejich tvorbu a šíření mohly vztahovat nové zákony.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz