Koronavirus

Pandemický zákon obstál, Ústavní soud rozhodl jen o drobné změně

Pandemický zákon obstál, Ústavní soud rozhodl jen o drobné změně
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Ústavní soud ve středu posuzoval pandemický zákon. Na návrh 22 senátorů zrušil část paragrafu týkajícího se způsobu náhrady škod v důsledku protiepidemických opatření. Nově nemůže stát podnikatelům snížit kompenzace o výši "návratných finančních výpomocí". Jako celek ale pandemický zákon před soudem obstál.

Ústavní soud se mimo jiné zabýval legislativním procesem přijetí pandemického zákona, přičemž nenašel žádnou vadu, která by jej jako celek činila protiústavním.

Co se týče odpovědnosti státu za škody, zaměřil se soud na omezení náhrady škody za skutečnou škodu, dokazování o možnosti zabránit škodě a snížení kompenzací o již poskytnuté příspěvky od státu.

Související obsah

​Zatímco u prvních dvou oblastí Ústavní soud nezjistil žádné pochybení, u třetí našel vadu. Podle soudu "musí být respektován ústavní požadavek zachování rovnosti." Snižování kompenzací o návratnou finanční pomoc tento princip nesplňuje, a tak tento bod soud zrušil.

Návratnou finanční pomoc podnikatelé dostávají od státu, dostávají ji ale jen dočasně a musí ji vrátit. Nejedná se tak v podstatě o kompenzaci, ale jen nástroj, jak překlenout těžké období. Stále je ale legální snížit náhradu škody o dotace.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz