Zahraničí

Omikron se šíří závratnou rychlostí, varuje WHO. V Evropě převládne v lednu

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před nebezpečně rychlým šířením mutace omikron. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula Von der Leyenová předpokládá, že v evropských státech omikron převládne v polovině ledna.

WHO varuje před koronavirovou mutací omikron, kterou už potvrdilo po celém světě 77 zemí. Mnoho zemí zakázalo cestovat do Jižní Afriky, kde se omikron poprvé objevil. To ale nezabránilo jeho šíření do celého světa. 

Ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je velmi znepokojený. "Určitě jsme se naučili, že tento virus podceňujeme, i když omikron způsobuje méně závažná onemocnění, obrovské množství případů by mohlo přetížit nemocnice," upozornil.

Tedros si myslí, že by třetí posilovací dávka mohla hrát důležitou roli v boji s pandemií. "Na pořadí záleží. Posilovací dávku by neměly dostávat skupiny s nízkým rizikem onemocnění, protože ohrožují životy těch, kteří stále čekají na svojí první dávku," uvedl Tedros.

Nedávné studie prokázaly, že vakcína Pfizer/BioNTech má málo protilátek proti omikronu. To by měla změnit třetí posilující dávka. Odborníci se obávají, aby nedošlo k výpadku dodávky vakcín. V polovině letošního roku totiž Indie přerušila své dodávky. 

Související obsah

​Předsedkyně Evropské komise očekává, že omikron zaplaví členské země v polovině ledna. "Stejně jako vás, tak i mě mrzí, že koronavirová pandemie zasáhne Vánoce," řekla Leyenová.

Podle Leyenové EU čelí dvojité krizi. Nespočet lidí je nakažených delta variantou, a navíc přibývá lidí s omikronem. "Jsem velmi znepokojená, protože se blíží omikron, který je velmi nakažlivý," řekla Leyenová. 

Leyenová tvrdí, že EU je připravená efektivně bojovat s omikronem, protože 66,6 % obyvatel unie je plně naočkovaných. Posilovací dávku už má dokonce 62 milionů lidí. 

Šíření omikronu v Evropě je stále rychlejší, zrychluje se očkování:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz