Napřímo

Šmarda stojí před velkou výzvou: Musím záchraně ČSSD hodně obětovat

Zvládne Michal Šmarda vrátit ČSSD do Sněmovny? Jakým směrem se má strana vydat a má levicovým voličům co nabídnout? Hostem středečního pořadu Napřímo byl nový předseda sociální demokracie Michal Šmarda.

Novým předsedou ČSSD se stal minulý týden Michal Šmarda. "S pokorou přijímám výsledek volby," řekl po hlasování. Na pátečním sjezdu porazil například ministryni práce a sociálních věcí v demisi Janu Maláčovou. "Pro Janu Maláčovou to bylo tvrdé, nicméně to zvládne a smíří se s tím. Budu ji přemlouvat, aby si našla čas na politiku," prozradil Šmarda.

Vrátit ČSSD do Sněmovny nebude snadné, Šmarda to vnímá jako těžkou misi. "Bude to hodně krizový management a hodně práce. Její výsledky nebudou vidět hned, nicméně je to velká výzva," řekl Šmarda s tím, že sociální demokracii věnoval celý svůj život od roku 1993, kdy do strany vstoupil.

Související obsah

Šmarda se chystá do záchrany strany investovat hodně času. "Musím tomu hodně obětovat. Mám velkou rodinu, jsem starostou v rodném městě a budu tyto věci muset malinko upozadit, abych mohl věnovat čas sociální demokracii a pokusit se ji zachránit," nastínil novopečený předseda ČSSD.

Za posledních deset let se straně rapidně snížil počet poslanců ve Sněmovně. "Z tohoto období je potřeba se poučit. Prvním krokem je dát dohromady vnitřní strukturu sociální demokracie. Je potřeba začít šetřit, budeme se muset rozloučit se spoustou našich zaměstnanců, budeme muset opustit prostory, které obýváme, a redukovat náklady," popsal Šmarda.

Související obsah

​Sociální demokracie má dluhy, které musí zaplatit. "Máme závazky, které musíme být schopní zaplatit. Sociální demokracie dluží na kontokorent přes 200 milionů korun," upřesnil Šmarda. Podle něj je nutné, aby strana uměla spravovat vlastní majetek, když chce spravovat stát. Velká část zadlužení má původ v nákladných volebních kampaních před rokem 2010.

Šmarda má jasný plán, jak znovu získat voliče. "Sociální demokracie se musí přestat utápět ve vnitřních sporech. Lidé mají dnes obrovské problémy, aby vůbec zaplatili účty za energie. Těmto lidem my musíme být schopní pomáhat," doplnil Šmarda.

Na sestřih toho nejdůležitějšího se podívejte v reportáži z Televizních novin:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz