Domácí

Stropnický hodnotí krach ČSSD. Vinu hodil i na voliče levice

Stropnický hodnotí krach ČSSD. Vinu hodil i na voliče levice
Zdroj: Michal Šula / MAFRA

Sociální demokracie o víkendu vypadla z Poslanecké sněmovny, když ve volbách získala 4,66 procenta hlasů. Poprvé od vzniku samostatného Česka tak v dolní komoře nebude mít ani jednoho poslance. Šéf ČSSD Jan Hamáček na výsledky zareagoval rezignací na svůj stranický post a propad hodnotí i další kandidáti strany. Podle Matěje Stropnického, který za sociální demokracii kandidoval jako nestraník, je prohra menší, než sociální demokracii hrozila.

Po oznámení výsledků voleb ohlásil předseda ČSSD Jan Hamáček odchod z čela strany. "Vyvodil jsem politickou odpovědnost, předám řízení strany tomu, kdo se mě rozhodne následovat," řekl v sobotu Hamáček. Zatím není jasné, kdo by mohl být novým šéfem sociální demokracie. Členové strany začínají hodnotit víkendový debakl, v pondělí večer se k němu na facebooku vyjádřil Matěj Stropnický. Ten za ČSSD kandidoval jako nestraník na druhém místě v Praze. 

"Pár hodin odstupu mi umožnilo ujasnit si po volbách zatím jen jednu věc: největším poraženým v těchto volbách je taktizování liberální levice," napsal na sociální síť Stropnický. A uvedl hned čtyři důvody. Prvním podle Stropnického je, že liberální levice nedokázala vytvořit jednotnou politickou sílu a s tou kandidovat.

Související obsah

Liberální levici vyčetl také to, že se nedokázala přenést přes svůj estetický odpor. "A nepodržela nejstarší levicovou partaj v parlamentu, protože ji chce vytrestat (právem jakých vlastních zásluh?!) a tím prý zvenku obrodit," píše Stropnický. Dále podle něj nedokázala volit ani podle priorit sobě vlastních Stranu zelených, čímž jí zamezila přístup k finančnímu příspěvku na činnost.

A nakonec, liberální levice se podle něj nenechala odradit ani "zmodráním Pirátů a takticky volila je a tím koalici s ODS, přičemž dosáhla mimoděk nejpravicovějšího parlamentu v dějinách domácího parlamentarismu, v němž klasická levice úplně absentuje (nepočítáme-li pár jednotlivců, kteří se od ní explicitně distancují)".

Související obsah

Matěj Stropnický se v kampani ČSSD spojil s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou. Společně si říkali "hustá dvojka" a natočili několik videí, ve kterých představovali vizi ČSSD pro další volebního období. Ani tak ale jejich snaha nepřinesla ČSSD dostatek hlasů. "My jsme s Janou v lůně pravičáctví, v matičce stověžatý získali principiální socialistickou politikou 4 % hlasů, což je samozřejmě prohra, ale v současným Česku to není vůbec málo, jak uvidí každý, kdo to jaksi sám zkusí. Ať se vede!," zhodnotil Stropnický spolupráci s Maláčovou.

Ministryně Maláčová v neděli po volbách poděkovala na facebooku všem voličům, kteří sociální demokracii dali svůj hlas, a také těm, kteří ji na kandidátce zakroužkovali. Vyjádřila vděk i svému týmu a všem, kteří se do volební kampaně zapojili. O svém dalším směřování se zatím ještě nerozhodla. "Dostávám od vás mnoho podporujících e-mailů, zpráv a SMS. A také spousty dotazů, co bude dál," uvedla Maláčová s tím, že ještě potřebuje pár dní na rozmyšlenou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz