Napřímo

Bez Babiše bychom 5 % dali. Vypadali jsme směšně, řekl Netolický

Sociální demokracie ve volbách do Poslanecké sněmovny absolutně propadla. Jediný hejtman ČSSD Martin Netolický z Pardubického kraje z toho viní hlavně spolupráci s hnutím ANO. ČSSD podle něj vypadala směšně a stala se jen béčkem hnutí ANO.

Výsledek ve volbách vyřadil ČSSD poprvé v historii České republiky z Poslanecké sněmovny. Pardubický hejtman ale věří v její návrat. "Není to konec levice v Čechách. Vláda bude muset činit nepopulární kroky a tady je prostor pro nové vedení ČSSD. Myslím, že ČSSD může opět vstát z popela," řekl Netolický. Šanci má podle hejtmana už příští rok v komunálních volbách. "Sociální demokracie má řadu osobností, které může nabídnout," uvedl.

Z neúspěchu ve volbách viní hlavně spolupráci s hnutím ANO. "Kdybychom nebyli tak spojení s Andrejem Babišem (ANO), tak jsem přesvědčen, že bychom těch 5 % dali," řekl Netolický. Hejtman také upozornil, že šéf ČSSD Jan Hamáček před volbami řekl, že by šel do vlády s Babišem znovu. "Nemůžeme být pořád béčkem hnutí ANO, což jsme působili. Proč by lidi šli za kováříčkem, když můžou přímo za kovářem," řečnicky se zeptal Netolický.

ČSSD měla podle něj z vlády odejít už loni. "Poslední šance zvednout kotvy a odejít z vlády byla při schvalování zrušení superhrubé mzdy. Působili jsme směšně," řekl hejtman. ČSSD tehdy byla proti zrušení, ale hnutí ANO tehdy hlasovalo mimo jiné s ODS a návrh prošel.

Podle Netolického je dobře, že premiér Andrej Babiš (ANO) zřejmě půjde do opozice. Bude tak mít čas vyřešit své kauzy. "Čapí hnízdo, únos syna. Nikoho to nezajímá, je to strašně obtěžující. Ať je v opozici a vyřeší si to," řekl hejtman. 

Tématu jsme se věnovali i v Televizních novinách. Na souhrn toho nejzajímavějšího se podívejte v reportáži:

Konec Hamáčka

"Já složím účet za tyto volby a skončím jako předseda sociální demokracie," řekl Jan Hamáček krátce po volebním debaklu. Funkci by měl složit už 25. října na jednání předsednictva. Kdo ho ve funkci nahradí, není jasné. Netolický se prý o post ucházet nebude, protože má dost své práce v kraji.

Související obsah

​Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) v minulosti dlouhodobě kroky své strany kritizoval. V loňském roce například uvedl, že sociální demokracie musí odejít z vlády, jinak bude pro smích. 

Hnutí ANO od voleb v roce 2017 bylo ve vládě právě s ČSSD a podporou komunistů. Netolický byl jediným hejtmanem za sociální demokraty, který v minulých krajských volbách získal mandát. Vnitrostranické spory měl Netolický s Hamáčkem, který ho v červnu odvolal z dozorčí rady České pošty.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz