Domácí

Školy ve velkém ruší lyžáky. Problémem je testování žáků v průběhu kurzu

Velký problém řeší školy kvůli lyžařským kurzům. Žáci, kteří dosud neprodělali covid-19 nebo nejsou očkovaní, musí mít negativní PCR test. Ten ale pro jízdu na vleku platí jen 72 hodin. Některé školy proto kurzy raději ruší.

Studenti z Havířova jsou jedni z mála, kteří už na lyžařský kurz vyjeli. Polovina jich ale zůstala doma. "Museli jsme vzít na kurz pouze ty, kteří mají doklad o prodělaném očkování nebo prodělali nemoc," vysvětlil učitel Stanislav Michejda.

"PCR test je platný pro ubytování sedm dnů, ale pro lyžování bohužel jen tři dny. Po třech dnech by se ty děti měly přetestovat," uvedl provozovatel lyžařského skiareálu Josef Kocurek.

Související obsah

"Víme asi o polovině škol, které vážně přemýšlí nad tím, že to zruší. Je to problém na horách otestovat ty děti v průběhu kurzu," doplnil další provozovatel areálu Jan Dudek.

Jedna ze základních škol v úterý kurz raději definitivně zrušila. Vedení školy přitom mělo všechno domluvené. Ze 60 žáků by jich ale odjelo jen pár. "Museli se žáci připojistit, museli jsme zajistit termín ubytování, instruktory, zdravotníka," řekl zástupce ředitele základní školy Pavel Růžička.

Naopak vedení zlínské základní školy doufá, že se podmínky změní a žáci na lyžařský výcvik odjedou. "Zvažovali jsme možnosti kurz úplně zrušit, zvažovali jsme možnosti, že pošleme jen očkované žáky s tím, že by se ti neočkovaní museli vyřadit," sdělil ředitel školy Pavel Dvořák.

Související obsah

Provozovatelé horských chat teď bezmocně sledují, jak ohlášených kurzů ubývá. "Po novém roce máme základní školy, kde je úplně katastrofická situace, protože tam mají v jedné škole třeba jen devět očkovaných dětí," informovala provozovatelka horského hotelu Jana Kocurková.

"S nastupujícím ministrem, panem profesorem Válkem, jsme v nějaké intenzivní komunikaci a hledáme cestu," uvedl prezident Asociace lanové dopravy Jakub Juračka.

Asociace navrhuje i řešení. Stačilo by prý, kdyby se pravidla sjednotila a co funguje v hotelu, by fungovalo i na sjezdovce. Tedy platnost negativního PCR testu by se protáhla na týden.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz