Domácí

Ministerstvo navrhuje prodloužit pandemický zákon. Plánuje také rozšířit opatření

Ministerstvo navrhuje prodloužit pandemický zákon. Plánuje také rozšířit opatření
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje prodloužit pandemický zákon až do konce srpna roku 2023. Zároveň chce také rozšířit mimořádná opatření, která by mohla být následně přijímána. Vyplývá to z návrhu novely, který resort poslal do připomínkového řízení.

Značná část pandemického zákona přestane platit na konci února příštího roku. Podle portálu Novinky.cz ministerstvo zdravotnictví proto navrhuje novelu projednat v parlamentu ve stavu legislativní nouze.

Mimořádná opatření by tak nově mohlo vydávat například ministerstvo vnitra nebo obrany. Novelou chce resort zdravotnictví zabránit dalším výtkám Nejvyššího správního soudu, který v minulosti řadu mimořádných protikoronavirových opatření zrušil.

Související obsah

Podle soudu totiž nebylo možné na základě stávajících norem regulovat provozovny služeb, restaurací, ubytování nebo trhů. "Návrhem se ochrana celé populace, včetně rizikových skupin, rozšíří i v provozovnách stravovacích služeb, ubytovacích službách, sportovištích, všech typů škol, školských zařízeních a dalších obdobných zařízeních, kulturních, zábavních a společenských prostorech," stojí v důvodové zprávě.

Zákon by navíc umožnil nařídit testování nebo stanovit podmínky, za kterých mohou být přítomni zaměstnanci nebo studenti v prostorech pracoviště a školy.

Ministr v demisi Adam Vojtěch (za ANO) je navíc pro prodloužení nouzového stavu. Ten nyní platí do 25. prosince. Pokud by tak Sněmovna neučinila, přestane platit řada zavedených opatření. Restaurace by například nemusely zavírat po 22. hodině. Odborníci se toho obávají kvůli nadcházejícím svátkům a silvestrovským oslavám.

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch bude v 19:30 hostem Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz