Domácí

V Česku brzy skončí nouzový stav. Odborníci ho doporučují prodloužit

Česká republika neví, co se v ní bude dít za 11 dní, kdy končí nouzový stav. V nejistotě jsou obchodníci, živnostníci a hlavně provozovatelé restaurací. Pokud by nová vláda nepožádala Sněmovnu o jeho prodloužení, všechna současná opatření by 26. prosince přestala platit. Jenže ani Petr Fiala (ODS), ani budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) situaci zatím nechtějí komentovat.

Na nouzový stav, který má o půlnoci 25. prosince skončit, jsou vázána opatření ministerstva zdravotnictví, která omezují volný pohyb a podnikání. Nesmí se popíjet alkohol na veřejnosti, na hromadných akcích může být maximálně 100 lidí a na sportovních utkáních a kulturních akcích je kapacita omezena na 1000 účastníků. Restaurace musí zavřít ve 22:00. Všechny proto logicky zajímá, co se bude dít za 11 dní.

Podle zdroje TV Nova, který má blízko k nové vládní koalici, ale není prodloužení nouzového stavu na stole. Pro jeho prodloužení by byl končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Související obsah

"Kdybych byl ještě ministrem, tak bych byl opatrný. Nemyslím si, že v tuto chvíli je situace taková, abychom si mohli dovolit ta opatření zrušit. Pokud by mělo dojít k prodloužení nouzového stavu, tak by to muselo být řešeno rychle. Je jasné, že Sněmovna nebude zasedat na Štědrý den," vysvětlil Vojtěch.

"Obávám se, že se úplně bez něho neobejdeme, protože právě ty státy, které zachytily, že už více jak polovinu případů tvoří omikron, tak naopak tato opatření začínají zavádět. Zkracují otevírací dobu nočních podniků, konzumaci alkoholu na veřejnosti," řekl vakcinolog Roman Chlíbek.

V nejistotě teď žijí provozovatelé restauračních zařízení. Po dobu nouzového stavu mohou mít otevřeno do 22 hodin. Pokud by nová vláda nouzový stav neprodloužila, otevřeno by mohli mít neomezeně.

Otazník zůstává hlavně nad oslavami Nového roku. "My celý listopad, prosinec přicházíme o desítky procent a samozřejmě Silvestr byl významná položka v našich tržbách. Ta nejistota je opravdu strašná, lidé nám volají, ptají se, váhají, zda mají přijít. Musíme i plánovat směny. A prostě v této situaci se nedá podnikat. Musíme ty věci vědět dopředu," uvedl člen představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Luboš Kastner.

Bez nouzového stavu by tak zůstala v platnosti jen kontrola bezinfekčnosti při návštěvě služeb a povinnost mít zakrytá ústa.

Do kdy musí být jasno, zda nouzový stav skončí, aby se mohly firmy připravit? Podívejte se na rozhovor s prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou:

 

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz