Domácí

Češi lační po silvestrovských večírcích, restauratéři se obávají zákazů

Konec nouzového stavu po 25. prosinci mimo jiné znamená i konec povinnosti zavírat restaurace a bary v deset hodin večer. Ministr zdravotnictví ale vyzývá lidi, aby byli opatrní a bujaré silvestrovské večírky si odpustili. Jenže to vypadá, že lidé i restauratéři na to moc nedbají a oslavy mimo domov už začali plánovat.

Řada lidí mění své plány. Místo domácích akcí si na silvestrovskou noc plánují večírky. Majitel restaurace a catteringové firmy Petr Dušek teď má telefon neustále u ucha. Řeší silvestrovské objednávky. "Je extrémní zájem, lidi volají, žhavíme telefony," prohlásil.

Restauratéři se ale bojí toho, aby vláda ještě na poslední chvíli silvestrovské oslavy nestopla. "Jsme v určité nejistotě. Příprava těch provozů něco stojí," řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek. "Musíme nakoupit alkohol, zásoby, navařit jídlo," dodal Dušek.

Na silvestrovské rozvolnění se připravují policisté i města. Třeba v Mostě plánují koncerty i ohňostroj. Většina měst, jako třeba Jihlava, ale nějaké větší kulturní akce nestihne zorganizovat.

Související obsah

​"Novoroční akce neplánujeme. Bude více strážníků a ti budou chodit na místa, kde se koncentruje více osob," shrnul mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Žádné oficiální akce nebude pořádat ani Brno, naopak o silvestrovské noci posílí hlídky strážníků v centru města.

Vedení státu ale před srocováním varuje. "Prosím všechny, neplánujme silvestrovské večírky. Neplánujme to, že budeme omikron šířit tímto způsobem," pronesl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09). Také nový premiér Petr Fiala (ODS) vyzval k odpovědnosti a k vynechání silvestrovských večírků. Epidemickou situaci bude vláda řešit ještě 29. prosince.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz