Domácí

Fiala chce zvrátit zákaz aut na benzín a naftu. EU nepřesvědčí, tvrdí politolog

Vládu Petra Fialy bude podle odborníků čekat hodně těžký úkol. Přesvědčit další země, aby se vymezily proti rozhodnutí Evropské komise skoncovat s auty se spalovacími motory. Fiala prohlásil, že zákaz v roce 2035 je pro Česko nepřijatelný, protože by mohl existenčně ohrozit řadu českých občanů.

Auta s benzínovými či naftovými motory budou minulostí. Takový je plán Evropské komise od roku 2035. Nový premiér Petr Fiala (ODS) ale zrušení výroby a prodeje aut se spalovacími motory považuje za nepřijatelné.

"Nevím jak by chtěl Petr Fiala tuto věc prosadit. Samozřejmě by musel přesvědčit zbytek Evropské unie, že rok 2035 je unáhlený, ale vezmeme-li v úvahu, že ty velké země už skutečně jsou v procesu, který umožní skončit se spalovacími motory (některé dokonce dříve než v roce 2035), tak to prostě není reálné," myslí si politolog Jiří Pehe.

Proti návrhu vystupují například Itálie nebo Francie. Naopak Německo, Norsko nebo Slovinsko počítá s koncem aut se spalovacími motory dokonce už v roce 2030. Proti razantní změně v automobilovém průmyslu jsou i někteří čeští europoslanci.

Související obsah

​"Je potřeba v současné době varovat Evropskou komisi před tím, aby se neunáhlila v podstupování těchto kroků. Ano, pojďme řešit ekologii, ale pojďme to dělat nějakým rozumným způsobem," vyjádřil se europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

"Bohužel nálada v Evropském parlamentu je spíše nakloněna té zelené agendě a bude hodně záležet na nové české vládě, co vyjedná v Bruselu," řekla europoslankyně z hnutí ANO Dita Charanzová.

Politici i odborníci se bojí, že elektrická auta se stanou zbožím dostupným jen pro ty bohatší. Od ledna do listopadu letošního roku si Češi koupili na 190 tisíc nových osobních aut. Z toho 25 tisíc je s alternativním pohonem.

Související obsah

​Už v úterý jede nový ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) na setkání Visegrádské čtyřky. Zákaz spalovacích motorů ale probírat nebudou. "Zítra je jednání V4 ve formátu s tureckým protějškem. Toto sektorové téma boje ochrany ovzduší proti klimatu není naplánováno," prozradil Lipavský.

Přitom podle odborníků jedinou možností, jak proti změně v automobilové dopravě uspět, je, že se státy, které s ní nesouhlasí, spojí.

Na rozhovor s poslancem Mikulášem Peksou se podívejte ZDE: 

Na rozhovor s ministrem dopravy Martinem Kupkou se podívejte ZDE: 

Kateřina Sejková, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz