Ekonomika

Zákaz spalovacích motorů je nepřijatelný, prohlásil Fiala. ANKETA

Na stranu zastánců zachování aut se spalovacími motory se postavil český premiér Petr Fiala (ODS). Zákaz by podle něj existenčně ohrozil řadu Čechů.

Premiér Petr Fiala vystoupil v neděli na CNN Prima News v Partii Terezy Tománkové. Rozhovor zahrnoval několik témat, padly i otázky týkající se takzvaného Green Dealu. "Musíme především návrhy, které mají naplňovat Green Deal, a některé z nich jsou pro nás opravdu nepřijatelné, odmítnout a najít pro to v Evropě dostatečnou podporu," prohlásil Fiala.

To se podle něj týká například návrhu na zákaz aut se spalovacími motory. "To by existenčně ohrozilo řadu lidí, kteří u nás osobní auto nepoužívají jako nějaký luxus nebo jen pro zábavu, ale je to prostředek, kterým se dostanou ke svým známým, rodičům, ale taky třeba do zaměstnání," vysvětlil.

Podívejte se, jaké názory na zákaz spalovacích motorů mají lidé v Česku:

​Nynější návrh zní, že by se po roce 2035 zakázala výroba a prodej nových aut se spalovacím motorem. Podle studie vypracované pro evropskou asociaci dodavatelů pro automobilový průmysl (CLEPA) by to mohlo znamenat ztrátu asi půl milionu pracovních míst u dodavatelů součástek pro spalovací motory, nicméně by vzniklo 226 tisíc nových míst ve výrobě součástek pro elektromobily. I tak je ale čistá ztráta téměř 300 tisíc pracovních míst do roku 2040.

Související obsah

​Dalším velkým tématem v oblasti životního prostředí je uznání jaderné energie jako čistého zdroje. "Tam musí Česká republika dokázat najít širší koalici zemí, které mají o toto zájem, a skutečně to prosadit, jinak to bude pro Českou republiku do budoucna nebezpečné. Hledejme rozumná řešení, která jsou výhodná pro Českou republiku a která zajistí, že Green Deal nebude znamenat zchudnutí českých občanů, ale že využijeme nástroje, které Evropská unie nabízí k tomu, aby to pro nás bylo výhodné," doplnil Fiala.

Související obsah

​Některé evropské země by chtěly přestat prodávat auta se spalovacími motory už dříve než v roce 2035. Jaké to jsou, se dozvíte v reportáži:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události