Koronavirus

Omikron nás vrací o krok zpátky. Léčba protilátkami na něj většinou nezabírá

Omikron nás vrací o krok zpátky. Léčba protilátkami na něj většinou nezabírá
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Nová varianta koronaviru omikron zpochybnila účinnost léčby monoklonálními protilátkami, které se používají k prevenci těžkého průběhu covidu-19. Výzkum mezinárodního týmu vědců naznačuje, že proti variantě omikron většina léčebných metod za pomoci monoklonálních protilátek nefunguje.

V souvislosti s pandemií koronaviru se v posledních dnech nejčastěji skloňuje slovo omikron. Nová varianta pocházející z jižní Afriky na sebe strhává pozornost oprávněně. Ukazuje se, že je výrazně infekčnější než delta a šíří se rychle mezi neočkovanými i očkovanými lidmi.

Zdá se však, že dokáže účinně vzdorovat nejen vakcíně. Mezinárodní tým vědců z USA, Švýcarska a Japonska ve své studii, která byla publikovaná (ale zatím nerecenzovaná) na webu biorxiv.org, zjistil, že v případě omikronu pokulhává i léčba monoklonálními protilátkami.

"Naše výsledky naznačují, že některé, ale ne všechny klinicky používané protilátky ztrácí účinnost proti variantě omikron a příbuzným kmenům," uvedli autoři studie. Částečně účinné byly protilátkové koktejly od firem AstraZeneca a Vir Biotechnology. 

Související obsah

​V případě farmaceutických společností Regeneron, Eli Lilly a Celltrion ale výsledky ukázaly, že při střetu s omikronem léčba monoklonálními protilátkami selhala. Protilátky od těchto společností se používají i v České republice.

Zdejším pacientům lékaři podávali například bamlanivimab a etesevimab od Eli Lilly. Ministerstvo zdravotnictví letos v listopadu dočasně povolilo také protilátkové koktejly kasirivimab a imdevimab od Regeneronu.

Autoři studie nicméně zdůrazňují, že je potřeba dalších výzkumů, které prověří účinnost monoklonálních protilátek proti variantě omikron.

Nová varianta koronaviru omikron děsí svět:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz