Koronavirus

Změny nastanou už brzy. Fiala nastínil, jak to vypadá s povinným očkováním

Ačkoliv bývalí ministři před koncem funkčního období stihli schválit povinné očkování pro vybrané skupiny obyvatel a pro určité profese, současný premiér Petr Fiala (ODS) už dříve avizoval, že nový kabinet tuto povinnost alespoň zčásti zruší. Ve Snídani s Novou prohlásil, že první změny nastanou již brzy.

Po zveřejnění priorit nového ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) se řada lidí ptá, jaký má současná vláda postoj k očkování. Válek uvedl tři oblasti, na které se chce ve svém funkčním období zaměřit. Zmínil zachování výuky ve školách, posílení role PCR testů a přerozdělování pacientů mezi nemocnicemi. O vakcínách nepadla ani zmínka. Přitom minulá vláda i řada odborníků k očkování opakovaně vyzývala a upozorňovala na jeho důležitost.

Premiér Petr Fiala (ODS) ve středeční Snídani s Novou ubezpečil, že kabinet chce "postupovat odpovědně a rozumně a dospět k nějakému řešení, které bude rozumnou ochranou občana a současně nám umožní s covidem žít". I proto vláda projedná nová opatření. Nouzový stav ale prodlužovat nechce. A jak dříve Fiala avizoval, platí i to, že povinné očkování u vybraných skupin lidí vláda zruší.

"O tom, jestli nebude povinné očkování pro vybrané profese, musíme ještě diskutovat. To, že zrušíme očkování pro věkové skupiny, tedy očkování pro lidi nad 60 let, je, myslím si, jasné. Uděláme to v blízké době," prohlásil Fiala ve Snídani s Novou.

Související obsah

​Vláda si klade za cíl prosadit opatření, která budou mít co nejmenší dopad na obyvatele i na stát, ale zajistí lidem dostatečnou ochranu. Na rozhodování se ale mají podílet i sami Češi. "Skutečně lidem věříme a snažíme se je vyzvat k odpovědnému chování," řekl Fiala. Reagoval i na výtky, že kabinet se málo opírá o názory odborníků. "Bedlivě nasloucháme zdravotníkům a lékařům, kteří se covidem-19 zabývají," ubezpečil. "Politická odpovědnost je ale na nás," dodal.

Povinné očkování Čechy rozděluje na dva tábory

Pro povinné očkování seniorů a vybraných profesí se vyslovila minulá vláda a výtky neměl ani prezident Miloš Zeman. Obzvlášť mezi zdravotníky ale vyvolalo opatření vlnu nevole. Kvůli nařízení vakcinace vznikla dokonce Deklarace sester k nátlaku na očkování. Ke středečnímu dni se pod ni podepsalo více než 12 670 lidí.

"I přes překážky, které jsou nám kladeny, stále odoláváme a plníme své závazky. Nyní nám tuto možnost berete. Naprosto nelidsky nás vyhodíte, ukončíte pracovní poměr výpovědí bez mrknutí oka, aniž byste jen na chvilku připustili, že řada z nás byla covidem-19 zasažena a s námi celé rodiny a přátelé. Přesto jsme se vrátili a bez dalších výmluv jsme se opět postavili do první linie. Ani na chvilku jste nepřipustili, že my, kteří se denně potkáváme se zdravotními riziky, jsme v důsledku prodělání různých infekčních onemocnění včetně covidu-19 ta nejméně ohrožená skupina," uvádí v Deklaraci.

Povinnost nechat se očkovat by měla vejít v účinnost v březnu příštího roku a zahrnuje lidi starší 60 let, dále pak zdravotníky, pracovníky v sociálních službách, vojáky, policisty, městské strážníky a další ozbrojené složky. Povinnost nechat se očkovat by měli mít i dobrovolní hasiči, pracovníci hygienických stanic, medici, ale také například studenti zdravotních škol či ti, kteří se připravují na práci v sociálních službách. Vláda se ale tento okruh lidí chystá zúžit.

Na celý rozhovor s premiérem se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz