Ekonomika

Novostavby se prodraží. Od ledna pro ně budou platit přísnější požadavky

Pokud jste se rozhodli v novém roce stavět, počítejte s tím, že si připlatíte. Od ledna platí pro novostavby, a to jak pro byty, tak pro rodinné domy, přísnější požadavky na energetickou náročnost.

Pan Gustav staví ve středních Čechách rodinný dům svých snů. Zatím má základy a obvodové zdi. Stavební povolení získal letos na jaře a stavba splňuje veškeré současné standardy. Kvůli novým požadavkům na energetickou náročnos by od prvního ledna už povolení nedostal.

"My jsme rádi, že jsme stihli ještě tento rok začít nějakým způsobem stavět a dostat stavební povolení, protože co jsem si zjišťoval, tak už by ten náš barák do nových norem nespadal," řekl televizi Nova majitel domu Gustav Weiss.

Měrnou spotřebu tepla má vypočítanou na 111 kilowatthodin na metr čtvereční za rok. Nově bude maximálně 75. Od nového roku totiž vstupuje v platnost nová evropská legislativa, která má snížit spotřebu energie na nulu. "Museli bychom to udělat dost jinak ten barák, anebo by se to docela výrazně prodražilo," uvedl Weiss.

Související obsah

Energetické standardy

"Od 1.1.2022 pokud si budete žádat o stavební povolení, tak je potřeba ten návrh, který máte, ještě probrat s projektantem nebo stavební firmou, jestli ty energetické standardy splňujete," vysvětlila Šárka Tomanová, ředitelka Šance pro budovy.

Související obsah

Ten, kdo energetické nároky nesplní, bude to muset dohánět technologiemi, třeba solárními panely. Tak, či tak, stavba podraží. "V tuto chvíli to splňuje jen zhruba jedna pětina novostaveb a ty ostatní se tedy budou muset v projektech předělávat. To samozřejmě bude znamenat výrazné nároky rozpočtů, a to zhruba ve výši jednoho až dvou procent stavby," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Podle odborníků lidé díky nízkoenergetické stavbě ušetří na energiích a navýšení nákladů se jim vrátí. Ne však dřív než za tři roky. Od příštího roku by stavebníkům měl ulehčit práci alespoň nový informační systém, kterým mohou komunikovat se stavebním úřadem a dalšími orgány. Do systému budou vkládány veškeré dokumenty a povolení.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz