Ekonomika

Zdražování hypoték pokračuje, zájem o ně je ale rekordní. Lidé mají strach

Zdražování hypoték nebere konce. I přesto je zájem o financování bydlení rekordní a objemy poskytnutých hypoték rostou. Jejich průměrná úroková sazba je aktuálně okolo 2,7 %, ale podle ekonomů se brzy dostane až ke 4,5 %. Podle odborníků stojí za vysokým zájmem o hypotéky strach lidí z pokračujícího zdražování.

Pořídit si vlastní bydlení je čím dál tím dražší. Ve výhodě jsou ti, kdo si hypotéku vyřídili už na začátku roku. "Teď to mám na pět let zafixovaný. Pak se to zase bude měnit. Jestli mám platit 12, nebo 16, to už je sakra znát," řekla televizi Nova Ivana Zatřepálková.

Úroková sazba byla letos nejnižší v únoru, teď dosahuje k 2,7 %. "To listopadové číslo ještě odráží skutečnost, že se uzavřely smlouvy s klienty, kteří přišli do banky několik měsíců zpátky. V tuhle chvíli nabídkové úroky už se pohybují kolem 4 %," vysvětlil Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Související obsah

Lidé se snaží své peníze ochránit. "Vzhledem k rostoucí inflaci se lidé snaží ochránit své úspory a investují do nemovitostí,"  uvedla Zuzana Filipová, mluvčí Moneta Money bank. Letošní rok byl prý v hypotékách rekordní, jak potvrdilo televizi Nova několik oslovených společností. 

"Letošní rok byl v hypotékách rekordních, prodali jsme o 30 % více hypoték," uvedl Milan Voldřich, ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank. "Letošní rok byl skutečně extrémní, letos se prodá 400 miliard hypoték v objemu, v těch předchozích letech bylo maximu kolem 250," informoval Ondřej Šuchman, tiskový mluvčí Komerční banky.

Související obsah

V listopadu banky vyřídily 14 500 hypoték za celkem 16 miliard korun. Je to o pětinu víc než loni. Zájem prý ale půjde výrazně dolů. "V příštím roce se ta poptávka zbrzdí jednak díky tomu, že budou úrokové sazby vyšší, jednak díky tomu, že centrální banka bude chtít zpřísnit některé parametry," popsal Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Od dubna začnou platit nové podmínky pro poskytování hypoték. Banky vám například nepůjčí víc, než 80 % z ceny nemovitosti, zbytek musí mít klient našetřeno. Zatímco v lednu byla průměrná výše hypotéky 2,9 milionu, teď už je kvůli stoupajícím cenám nemovitostí o 300 000 vyšší.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz