Koronavirus

Prymula: Současná opatření novou vlnu nezastaví. V lednu čísla prudce porostou

Epidemická situace v Česku je nadále příznivá, podle epidemiologa Romana Prymuly ale s největší pravděpodobností přijde už v prvních lednových týdnech zásadní zlom. Na svědomí ho bude mít varianta omikron, která je prudce nakažlivá. Současná opatření na zastavení nové vlny podle epidemiologa stačit nebudou.

Epidemie koronaviru je v Česku už několik týdnů na ústupu. To se ale nejspíš brzy změní, řekl ve svátečních Televizních novinách Prymula. "Nepochybně teď vidíme velmi příznivá čísla, kdy varianta delta klesá. Nicméně dá se očekávat s vysokou pravděpodobností, že bezprostředně po Novém roce dojde k poměrně prudkému nárůstu a v těch prvních dvou týdnech se křivka dramaticky zvýší a budeme vidět poměrně hodně případů," předpovídá epidemiolog.

Co se naopak nedá předpovědět, je zátěž nemocnic v nové epidemické vlně. Data se totiž podle Prymuly liší podle jednotlivých zemí. "Data z Jihoafrické republiky jsou velmi příznivá, podle nich je omikron o 80 % mírnější než varianta delta. Jihoafrickou republikou nákaza prošla a dochází teď k poklesu," uvedl Prymula.

Související obsah

​Data z Velké Británie ale ukazují, že je varianta omikron mírnější jen o 40 %, což je znepojivé. "To není úplně dobré číslo, tady by se dalo uvažovat o tom, že kapacita nemocnic může být ohrožena," varuje Prymula.

Opatření, která nyní platí v České republice, podle něj novou vlnu zastavit nedokážou. "Myslím, že je vidět, že u nás jsou opatření jedna z nejmírnějších v Evropě. Co se týče omikronu, jeho rychlost množení je až 70krát vyšší než u předchozích variant. Ta opatření nemohou být dostatečná na to, aby zásadním způsobem zastavila novou vlnu omikronu," konstatoval Prymula.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz