Koronavirus

Třicátníci mají velký zájem o třetí dávku. Klesá ale počet testovaných

Od pondělí si mohou pro třetí posilovací dávku očkování proti koronaviru chodit i třicátníci. Doba mezi druhou a třetí dávkou se jim zkrátila na pět měsíců. Zájem o ni je obrovský, jen za první den se registrovalo na 70 tisíc lidí. Očkovací centra tak doslova praskají ve švech.

Zatímco v předchozích dnech naočkovali v očkovacím centru na pražském Chodově jen několik stovek lidí, v pondělí tam byla hlava na hlavě. Podobně to vypadalo například i v Brně. Lidé ve věku od 30 let si totiž nově mohou přijít pro třetí dávku vakcíny už po pěti měsících od té druhé. To doposud mohli jen starší 45 let.

"Zaznamenali jsme velký zájem o třetí dávku očkování. Od rána nám tu stála dlouhá fronta," řekla mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová.

Za první tři hodiny na Chodově v pondělí naočkovali celkem 490 lidí, z toho víc než třetina byli lidé z kategorie nad 30 let, kteří si přišli pro třetí dávku.

Celkem zatím třetí dávku dostaly zhruba 2 200 000 lidí. Dál naopak klesají počty nakažených koronavirem, zároveň ale ubývá i testů. V neděli laboratoře odhalily 2011 pozitivních, koncem listopadu počet nově nakažených za den šplhal i k 28 tisícům.

V Izraeli začali podávat čtvrtou dávku vakcíny. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Pozvolna klesají i počty hospitalizovaných, jenže to má háček. "Ta čísla jdou opravdu dolů, ale je to jenom takové zdání. Je prakticky jisté, že to začne zase stoupat kvůli omikronu," uvedl imunolog Václav Hořejší.

"Já si myslím, že to bude v prvním týdnu už po Novém roce. Dá se to očekávat vzhledem k tomu, že tady už jsou nějaká ohniska po republice a ten nárůst bude poměrně rychlý," předpokládá epidemiolog Roman Prymula.

"Snažili jsme se zpřísnit zejména na Silvestra, kdy u jednoho stolu mohou sedět maximálně 4 lidé. Co se týče večírků, ze 100 osob je kapacita omezena na 50," prohlásil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. "Zpřísní se právě na Silvestra vstup občanům cizích zemí," dodal.

Všichni cizinci starší 18 let se od pondělí na hranicích musí prokázat PCR testem. Výjimka platí jen pro ty, kteří mají třetí dávku očkování. Dětem do 12 let stačí jen dvě. Pokud se situace bude zhoršovat, je vláda připravena přijmout i další opatření.

Související obsah

Klesá počet testů

Počet provedených testů na onemocnění covid-19 přes vánoční svátky výrazně klesl. Zatímco před Vánocemi zdravotníci v Česku prováděli každý den okolo 80 tisíc testů, přes svátky to bylo jen 10 až 20 tisíc denně. A ani v pondělí se před testovacími centry fronty netvořily.

Většina center hlásí oproti začátku prosince úbytek zájemců o více než polovinu. V pražském Motole testují zhruba 150 lidí denně. V pondělí tam ale kapacitu nenaplnili. Volná místa zůstala mezi 15. a 16. hodinou.

Před odběrovým místem v českobudějovické nemocnici se fronty netvořily. Před polednem tam čekalo na testy nějakých pět lidí.

V Motole jsou dokonce připraveni brát lidi i nad rámec objednávkového systému. "Většinou sem lidi zavolají a my jim řekneme, že můžou v klidu přijít,“ prohlásil tamní medik Ján-Pavol Burdátš.

Odběrová místa zejí prázdnotou. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Vytížené testovací centrum je v Praze na Václavském náměstí. V pondělí kolem třetí hodiny tam na test čekala zhruba stovka lidí.

Zatímco 14. prosince se počet PCR testů blížil téměř sto tisícům, na Štědrý den zdravotníci provedli jen 20 tisíc testů a první svátek vánoční už jen něco málo přes 13 a půl tisíce testů. Odborníci ale menší počet testů jako hrozbu nevidí.

"Počet testů byl výrazně nižší a do nemocnic chodili jen lidé, kteří měli už závažnější průběh," uvedl Prymula.

Ministerstvo chce od ledna zvýšit počet testovacích míst. Podle odborníků bude kvůli variantě omikron nutné vrátit PCR testování jako doklad o bezinfekčnosti.

S koncem nouzového stavu také skončila i některá opatření, jako třeba zákaz pití alkoholu na veřejnosti. A mnohem víc lidí tak vyráží do ulic, aby si užili vánoční atmosféru.

Přestal platit zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Podívejte se na reportáž TV Nova:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz