Domácí

Fixace cen energií nemusí nic znamenat, někteří dodavatelé zkouší různé triky

Ani fixace, tedy garance stejné ceny energie po určitou dobu, nemusí znamenat, že nezaplatíme víc. Někteří dodavatelé totiž zkoušejí nejrůznější praktiky, jak se dá fixovaná cena obejít. Jsou to například různé dodatky ke smlouvám, anebo možnost kontrakt zrušit, když se dodavatelům přestane vyplácet.

Ani fixace, tedy garance stejné ceny energie po určitou dobu, nemusí znamenat, že nezaplatíme víc. Někteří dodavatelé totiž zkoušejí nejrůznější praktiky, jak se dá fixovaná cena obejít. Jsou to například různé dodatky ke smlouvám anebo možnost kontrakt zrušit, když se dodavatelům přestane vyplácet.

Fixace nefixace, 13. říjen ukázal, jak může snadno a rychle přijít necelý milion klientů o dodavatele. Zkrachovala totiž firma Bohemia Energy. Novákovi z Pardubic už první patálii s fixací zažili před pěti lety.

Související obsah

​"Měla to být cena, co jsem měl, ta samá. Pak mě to vyšlo na třikrát tolik," postěžoval si Jaroslav Novák z Pardubic. "Lepší rada než si přečíst smlouvu prostě neexistuje,“ řekl k tomu mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík. I když máte fixaci, stejně vám dodavatelé mohou předložit smlouvu, že s cenou mohou hýbat.

"Mít to tam mohou. Problém je v tom, že to právo uplatňují," tvrdí právník z dTestu Jiří Zelenka. Odborníci vidí nekalou praktiku i v jednání firem, které s klientem uzavřou smlouvu na dobu neurčitou. Sjednají fixaci, ta se časem dodavatelům nevyplatí, a tak celou smlouvu o dodávce energie vypoví.

Dodavatelé energií zkoušejí fixaci obejít:

Je to postup, který spotřebitele krátí na jejich právech. Lidé by se pak měli obrátit na Energetický regulační úřad (ERÚ).

Navíc se začaly množit podvodné reklamy. Objevují se smlouvy, které vypadají jako fixované. Ve skutečnosti se jedná o produkt na dobu neurčitou. Klientům s fixací chodí i takzvané dodatky ke smlouvám, které se tváří tak, že na nové podmínky musí klient přistoupit. Nic ale podepisovat nemusí. Nestane se, že by je někdo odpojil od energie.

Zmrazená cena elektřiny ale může klidně stoupnout, pokud by do smlouvy vstoupila třetí strana, třeba stát. Mohla by to být například změna DPH.

Objevují se i případy, kdy dodavatel prodá část své klientely jinému dodavateli, v tu chvíli může ten nový tlačit na změnu fixace.

Drahé budou energie i v roce 2022

Podle ekonoma Lukáše Kovandy budou ceny vysoké i v roce 2022. "V tuto chvíli doporučuji fixaci na jeden rok, protože celý rok zůstanou vysoké," řekl.

"Ceny stouply až čtyřnásobně, a to se bude propisovat do cen, které platí jednotlivé domácnosti," varoval ekonom. Lidem doporučil držet se u velkých dodavatelů poslední instance. "Během ledna a února hrozí další krachy," myslí si. "Statisíce až miliony domácností můžou skončit v energetické chudobě," dodal.

Ekonom Lukáš Kovanda doporučuje větší dodavatele energií:

kdu, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz