Koronavirus

Počty nově nakažených dále klesají. Odborníci ale varují před optimismem

V pondělí přibylo v Česku 6850 nově nakažených koronavirem, což je nejméně za všední den od 29. října. S očkováním se začalo v Česku přesně před rokem a od té doby už má ukončenou vakcinaci asi 6 600 000 lidí. Odborníci ale varují před tím, že epidemie na ústupu rozhodně není a nakažených bude v první polovině ledna rychle přibývat.

Denní přírůstky nakažených jsou sice nižší než v polovině prosince, podle odborníků se ale u nás už šíří varianta omikron a ta čísla opět vyžene nahoru. Dokáže totiž prý obejít jak očkování, tak protilátky po prodělané nemoci.

"Je ještě infekčnější než varianta delta. Takovými variantami se může nakazit velmi rychle velký počet lidí," upozornil virolog Jiří Černý.

Navíc u nás klesl zájem o testování. Před Vánocemi zdravotníci prováděli až 80 tisíc testů denně. Za pondělí se počty testovaných nevyšplhaly na čísla před vánočními svátky. Zdravotníci provedli zhruba 47 tisíc PCR testů a přes 19 tisíc testů antigenních.

Mezi testovanými je stále více nakažených. Zatímco před týdnem byl pozitivní přibližně každý dvanáctý test, v pondělí už to byl skoro každý desátý. "Relativní pozitivita testů zůstává stále poměrně vysoká, pohybuje se kolem 30 procent," varoval šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek.

Související obsah

V nemocnicích pacienti ale už tři týdny ubývají. "Dnes máme 64 pacientů a z toho jen 14 v těžkém stavu," hlásil například v úterý ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.

Počty nakažených se pravděpodobně zvednou po návratu dětí do škol, proto se tam bude testovat dvakrát týdně. Týkat se to bude očkovaných i neočkovaných. Ministerstvo školství předloží návrh na nákup 14 milionů antigenních testů.

Očkovat se co nejrychleji třetí posilující dávkou je nutné hlavně kvůli variantě omikron. Třetí dávku má u nás zatím přes 2 200 000 lidí.

Od středy se hlavně kvůli Silvestru zpřísní opatření pro restaurace a kulturní akce. U jednoho stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé. Večírků se může účastnit nejvýš 50 lidí a hromadných akcí maximálně 1000 sedících.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz