Zajímavosti

Většina lidí si dala novoroční předsevzetí. Odborníci poradili, jak ho splnit

Konec roku a začátek toho nového s sebou tradičně přinášejí i nejrůznější novoroční předsevzetí. Ta jdou ruku v ruce s přesvědčením, že tentokrát to už určitě vyjde. Nutriční terapeuti mají už na začátku roku plný kalendář a psychologové zase radí, že pro úspěšné plnění předsevzetí je lepší si k tomu najít parťáka.

Novoroční předsevzetí si dává zhruba 75 procent z nás. Odborníci ale důrazně varují před přístupem všechno nebo nic. "Setkáváme se s detoxy, extrémními dietami a podobně. Diety, které opravu fungují, po kterých opravdu zhubneme, by měly být co nejdéle udržitelné," poradil nutriční terapeut Miloslav Šindelář.

"Předsevzetí nevydrží déle než do pátého ledna. Mají jepičí život a nás to pak může zbytečně stresovat, že už zase nesplníme to, co jsme si předsevzali," prohlásil psycholog Tomáš Morávek.

Mezi nejčastější přání patří hubnutí, více chvil s rodinou nebo přáteli a nově také méně času u počítače nebo s telefonem v ruce. Podle odborníků k dodržení předsevzetí můžou pomoci konkrétní a reálné cíle.

Související obsah

"Je špatné dávat si neurčité cíle, jako třeba chci vypadat jako Brad Pitt nebo chci zhubnout na léto do plavek. Lepší je měnit své návyky a dát si třeba cíl, že ke každému hlavnímu jídlu budu jíst nějakou zeleninu, říct si, že třeba postupně vyřadím slazené ," uvedl Šindelář.

"Věci ve svém životě můžeme měnit i jindy, než jenom na silvestra," upozornil psycholog Morávek. Krátká bilance tak není podle odborníků na škodu třeba při narozeninách nebo na začátku jara, kdy se s předsevzetími může také začít.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz