Naše Česko

Kam s použitým vánočním stromkem? Do popelnice rozhodně nepatří

Každoročně se o Vánocích v Česku spotřebuje více než milion stromků, v lednu pak vyvstává otázka, co s nimi. Použité vánoční stromky rozhodně nepatří do popelnice, odnášet bychom je neměli ani do lesa. Variant, jak s nimi naložit, je několik.

Někteří odstrojují vánoční stromek hned po Vánocích, jiní až na Tři krále a jsou i tací, kteří si ozdobený jehličnan doma ponechávají i déle. Dříve či později ale nadejde čas, kdy je třeba se s ním rozloučit.

Živé stromky většinou končí u popelnic. O jejich odvoz se starají technické služby obcí, které obvykle na svých webových stránkách informují občany, kde mají vánoční stromky nechávat. Většinou platí, že by je měli odkládat u volně přístupných popelnic, které nejsou například ve vnitrobloku nebo někde na dvorku.

Související obsah

​Pokud popelnice přístupné nejsou, je nutné stromek odnést k nejbližším popelnicím na tříděný odpad. Ať tak, či tak, podmínkou je, aby použité jehličnany byly umístěné vedle nádob na odpad, nikoliv uvnitř. Hlavním důvodem je kapacita popelnic, kterou by výrazně snížil i jediný stromek. 

Většina těchto stromů končí na kompostárně a následně slouží jako hnojivo. Pokud jsou na nich stále ozdoby, míří do spalovny. Do kompostárny či spalovny můžete odvézt stromek i sami. Dalším řešením je sběrný dvůr. Některé obchodní řetězce dokonce přijímají zpět prodané vánoční stromky.

Do lesa stromky nenoste

Leckoho by napadlo odnést použitý stromek zpět do lesa. Takové řešení ale není příliš vhodné a města jej nedoporučují. "Zapomenuté ozdoby a dekorace představují hrozbu pro divokou zvěř," varuje mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Související obsah

​Problém představují především háčky na ozdoby, které jsou v jehličí prakticky neviditelné, zvířatům by ale mohly vážně ublížit. Ze stejného důvodu použité stromky většinou nepřijímají ani zoologické zahrady.

Pokud se chcete stromku zbavit svépomocí a ještě přilepšit své zahrádce, jednou z variant je zahradní drtič. Posloužit může stromek i jako topivo v kotli.

Kam s umělým stromkem

Specifickým případem jsou umělé stromky, které opět nepatří do popelnic kvůli jejich omezené kapacitě. Nejlepším řešením je stromky odvézt do nejbližšího sběrného dvora.

Související obsah

Stromek v květináči

Čím dál oblíbenější jsou vánoční stromky v květináči, které jsou považovány za nejekologičtější. Pokud jim věnujete potřebnou péči, mohou vám například vydržet i do příštích Vánoc. Lze s nimi ale naložit i jinak – můžete je zasadit na zahradu nebo do lesa.

Například v Brně už řadu let funguje projekt Rezekvítek, v rámci kterého si lidé mohou koupit živou jedličku v květináči a dostanou k ní návod, jak o ni pečovat. Na jaře pak probíhá společná výsadba, kdy za asistence lesníků lidé vysadí jedličky v místní lesní školce.

Nazmar nepřišly ani neprodané vánoční stromky, v zoologických zahradách se o ně totiž postarala zvířata. Podívejte se, jak si na nich pochutnala slůňata v pražské zoo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz