Policejní prezident

Šéf policie Jan Švejdar odchází do civilu. Zatím není jasné, kdo ho nahradí

Policejní prezident Jan Švejdar předal v pondělí ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) oficiálně žádost o propuštění ze služebního poměru. V čele policejního prezidia by měl být do konce března. Kdo ho nahradí, ale zatím jasné není.

Svůj záměr odejít z vedení policejního prezidia oznámil Švejdar v polovině prosince na svém účtu na sociální síti. A to krátce poté, co se setkal s tehdy ještě uchazečem o ministerské křeslo Vítem Rakušanem, a také poté, co na sociální síti napsal, že kvůli povinnému očkování hrozí odchod až 10 tisíc policistů.

"Já jsem z vyjádření pana ministra pochopil, že současná vláda i on chtějí změnu na pozici policejního prezidenta a já jsem se sám rozhodl k tomu, že skončím ve služebním poměru, protože se domnívám, že ta doba, která policii čeká, nebude vůbec jednoduchá. Nechci svojí osobou blokovat a nechci být záminkou k tomu, že policie bude dehonestována," prohlásil Švejdar.

V pondělí na schůzce ministrovi vnitra prý potvrdil, že u policie skončí k 31. březnu. Vít Rakušan popřel, že by o Švejdarův odchod usiloval. "Já odmítám, že jsem činil na pana Švejdara nějaký nátlak," uvedl.

Související obsah

Kdo se stane novým šéfem policistů, zatím není jisté. Největší šanci na to, stát se novým policejním prezidentem, má prý teď jeho náměstek Martin Vondrášek.

Nový policejní šéf podle ministra vnitra vzejde z nabídkového řízení. Pokud se nepodaří mezi náměstky a policejními řediteli najít Švejdarova nástupce, bude následovat výběrové řízení.

"Je to největší ozbrojená složka této země, není to zdaleka armáda, armáda má možná dvě třetiny stavu, kdežto policie má přes 40 tisíc. A je to člověk, který v zásadě vrcholově odpovídá za to, že se cítíme bezpečně na ulici," podotkl bezpečnostní expert Andor Šándor.

Související obsah

Švejdar u policie působí od roku 1987. Začínal na oddělení v Peci pod Sněžkou. V minulosti byl také například šéfem celorepublikové kriminální policie. Před nástupem do funkce policejního prezidenta v prosinci 2018 byl ředitelem pardubické krajské policie.

Teď se po 35 letech prý chystá do civilu. Za odsloužené roky dostane 50 procent platu, to by u něj mohlo být přes 50 tisíc měsíčně.

ded, drz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz