Nemoc

Ve Francii zachytili novou variantu koronaviru, má více mutací než omikron

Ve Francii byla u 12 lidí zachycena nová varianta koronaviru. Podle dosavadních zjištění má více mutací na spike proteinu než omikron.

Dvanáct lidí z jižní Francie se nakazilo novou variantou koronaviru, informoval v tiskové zprávě tým vědců z Francie. Nákazu odhalili poté, co se jeden člověk vrátil z Kamerunu. Testy u nakažených prý ukázaly "atypické mutační kombinace".

Podle odborníků má nová mutace, která je označovaná jako B.1.640.2, více mutací na spike proteinu než omikron. Odborníci dospěli k závěru, že mutace nejspíše pochází přímo z Kamerunu. První případ byl zachycen na infekčním oddělení nemocnice v Marseille.

Související obsah

​Varianta má 46 nových mutací v tzv. spike proteinu. Omikron, který se v současnosti stává dominantním ve stále větším počtu zemí po celém světě, jich má 37. Podle výzkumu nová varianta obsahuje mutace N501Y a E484K, které mohou ovlivnit účinnost vakcín. Stále je však nutné provést další testy.

Státy v západní Evropě stále hlásí vysoké počty nově nakažených koronavirem, a to především kvůli nové variantě omikron. Rekordní počty nakažených v posledních dnech ohlásilo Španělsko, Francie, Itálie nebo Británie. Ve Spojeném království má aktuálně koronavirus nejméně 2,5 milionu lidí. Další statisíce lidí jsou v karanténě.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz