Koronavirus

Návrat k normálu. Epidemioložka čeká zmírnění pandemie do dvou měsíců

Návrat k normálu. Epidemioložka čeká zmírnění pandemie do dvou měsíců
Tyra Grove Krauseová Zdroj: Profimedia

S optimistickou předpovědí přišla dánská epidemioložka Tyra Grove Krauseová. Podle ní by nakažlivá varianta omikron mohla paradoxně pomoci v boji s koronavirem.

Tyra Grove Krauseová je odbornou ředitelkou institutu SSI, který je v Dánsku zodpovědný za výzkum a sledování infekčních onemocnění. Nakažlivější, ale mírnější variantu omikron Krauseová považuje za dobré znamení. To, že u omikronu existuje nižší riziko komplikací a vážnějšího průběhu, podle ní umožní populaci vybudovat si imunitu.

Na základě tohoto předpokladu Krauseová předvídá, že v lednu vyvrcholí růst počtu nakažených, který ale poté bude klesat. "Myslím, že se tak stane během dalších dvou měsíců, a doufám, že pak začne infekce ustupovat a budeme se moct vrátit k normálnímu životu," řekla Krauseová v rozhovoru v pořadu Go‘ morgen Danmark v dánské TV 2.

Související obsah

​Její pozitivní pohled na věc sdílí i generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Ghebreyesus, který rok 2022 považuje za dobu, kdy může skončit akutní fáze pandemie. Zároveň však ve svém novoročním proslovu varoval před nerovnoměrným rozdělením vakcín po světě a hromaděním zdravotnických potřeb, což by naopak lidstvu jen přitížilo.

"Máme nástroje, zdroje a důvody ukončit tuto kalamitu. Pokud učiníme správná rozhodnutí, můžeme zvrátit tuto pandemii a budovat na úspěších dosažených v roce 2021," sdělil Ghebreyesus světu ve svém projevu, který je dostupný na jeho linkedInu.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz