Domácí

Někteří ministři se nedomluví anglicky. Při jednáních spoléhají na tlumočníky

Někteří ministři se nedomluví anglicky. Při jednáních spoléhají na tlumočníky
Zdroj: TV Nova

Někteří z ministrů a ministryň vlády Petra Fialy (ODS) neumí anglicky. Pořádně se domluvit nedokážou například ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) či ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Příští rok čeká Česko předsednictví Evropské unie. Někteří ministři nové vlády se ale při schůzích s členy vlády ostatních zemí nejspíše nedomluví. Podle zjištění Hospodářských novin (HN) se totiž část z nich nedomluví anglicky.

Týká se to například ministryně obrany Jany Černochové (ODS). "Moje angličtina je podle mých lektorů na úrovni B1 a snažím se dál zlepšovat," řekla. To podle HN znamená, že se domluví na úrovni základní debaty s číšníkem.

Problémy s cizím jazykem má i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Ten podle svých slov angličtinu využívá spíše na dovolených. 

Oba tedy budou muset používat tlumočníky. To se týká i ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Ten si angličtinu doplňuje a domluví se pouze německy. Tlumočníka využije i ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Související obsah

Neznalost cizího jazyka vyděsila některé lidi na sociálních sítích. "Fakt jsou ve vrcholové politice lidi, co nikdy nečetli a nečtou v angličtině zprávy, komentáře, analýzy, diskuse, sociální sítě? Nebaví se s kolegy ze zahraničí? A takoví lidé mají jako rozhled o světě?" podivila se například na twitteru paní Irena. 

"Jakákoliv snaha omlouvat, že se nedomluví minimálně jedním evropským jazykem (anglicky, německy nebo francouzsky), je trapná," napsal na twitteru pan Petr. "Nikde by takového managera v soukromém sektoru nezaměstnali," doplnil.

​Podle mluvčího Úřadu vlády ČR Václava Smolky se při sestavování vlády snažili uplatnit důraz na dostatečnou jazykovou vybavenost. "V některých případech ale převážila další kritéria jako odbornost a zkušenosti s danou problematikou," uvedl však pro HN.

Problémy s angličtinou měla i vláda Andreje Babiše (ANO). Nedostatečné znalosti ukázala například ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Ta na otázky zahraničních novinářů ohledně spotřební daně odpovídala pouze: "We will see," tedy "Uvidíme."

Politolog, učitel či zemědělec. Podívejte se, kdo jsou ministři nové vlády v reportáži ze 17. prosince:


TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz