Finance

Vláda schválila zmrazení platů ústavních činitelů, přidá naopak složkám IZS

Kabinet Petra Fialy (ODS) ve středu na jednání vlády schválil avizované zmrazení platů ústavních činitelů. Platová základna má zůstat na loňské úrovni. Naopak platy se zvýší zdravotníkům a pedagogům.

Platové základny ústavních činitelů, soudců a žalobců se od ledna letošního roku zvedly o šest procent. Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) ale navrhuje, aby základna zůstala stejná jako loni.

"My tak postupujeme za situace, která je velmi vážná, a to z hlediska narůstajícího schodku státního rozpočtu a z hlediska celkové ekonomické situace celé České republiky. Není to opatření jenom vůči úzké skupině," vysvětlil Jurečka.

Související obsah

​Před týdnem vláda rozhodla, že platy se v tomto roce zvýší hasičům, policistům, vojákům, zdravotníkům, učitelům a pracovníkům v sociálních službách. Naopak zmrazila platy státním úředníkům.

"Zvýšení jsme zacílili opravdu jen na ty, kteří jsou v první linii. Považujeme za akt solidarity, aby ani ústavní činitelé, ani soudci, ani státní zástupci to zvýšení neměli také. Není tam ohrožena nezávislost, není tam ohrožena otázka jejich majetkových poměrů a příjmů. Je to opatření, které by mělo platit 11 měsíců, leden už nestihneme," dodal Jurečka.

Vláda navíc minulý týden odmítla návrh opozičního poslance Andreje Babiše (ANO) na pětileté zmrazení platů politiků. Fialův kabinet má v plánu představit vlastní novelu.

Poslechněte si slova premiéra Petra Fialy:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz