Naše Česko

Šéf Svazu průmyslu: Vláda bude šetřit jen těžko, a když ano, zaplatí to lidi

Jak inflace letos dopadne na průmysl, firmy i Čechy? Nakolik si budeme muset utáhnout opasky? Na tyto a další otázky odpověděl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, ve čtvrtečním pořadu Naše Česko na TN LIVE.

Rok 2022 má být ekonomicky velmi obtížný. Podle Hanáka má být dokonce nejtěžší v historii samostatné České republiky (tedy od roku 1993). Ekonomickými tématy tohoto roku budou jistě inflace, energetická krize, zelená transformace EU, nutnost ozdravovat veřejné finance a dopady covidu-19.

"Vláda Petra Fialy nastupuje za nejhorších podmínek," myslí si z ekonomického hlediska prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Podle něj neudělalo vládě dobrou službu navyšování starobních důchodů nad rámec valorizace. "Přidal bych důchodcům, co jim patří, ale ne víc. Státní úředníci a důchodci nebyli ekonomicky nejohroženější skupinou," tvrdí.

Související obsah

Vláda říká, že musí začít šetřit. Kde to ale bude možné? "To je skvělá otázka. Škrtání v neinvestičních dotacích i ve vztahu k podnikatelům. Ti dostali k loňskému roku 65 miliard, 27 miliard z toho je příspěvek na obnovitelné zdroje. Když se to vezme, tak to zaplatí firmy a občané v dražších energiích," nastiňuje Hanák.

"Nevím, z čeho má Zbyněk Stanjura představu, kde to vezme za podnikatelskou sféru. Proto jsem ve velkém očekávání, jak to bude," říká prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz