Domácí

Jurečka chce zvýšit minimální mzdu o 1 100 korun. Nepřijatelné, tvrdí odbory

Jurečka chce zvýšit minimální mzdu o 1 100 korun. Nepřijatelné, tvrdí odbory
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) | Zdroj: TV Nova

Zástupci odborů a zaměstnavatelů se v úterý vyjádřili k návrhu ministerstva práce a sociálních věcí o minimální mzdě. Ta by se od ledna mohla zvýšit ze současných 16 200 na 17 300 korun, tedy o 1 100 korun (zhruba o 6,8 procenta).

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v pátek zaslalo odborům a zástupcům zaměstnavatelů návrh o zvýšení minimální mzdy, podle kterého by se od příštího roku zvedla o 1 100 korun. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) přitom ještě nedávno navrhoval zvýšení o 350 korun.

"Návrh jsme obdrželi v pátek, nemáme z něho radost. Například od druhé do sedmé kategorie takzvané zaručené minimální mzdy je zvýšení nulové, u první činí 6,79 procenta a u poslední je mzda v poměru k první kategorii dvojnásobná. Například v Německu, kde je inflace zhruba poloviční, letos zvýšili minimální mzdu už dvakrát," sdělil redakci TN.cz mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Pavel Vlček.

Související obsah

​Odboráři přitom už v březnu navrhovali zvýšení minimální mzdy o dva tisíce na 18 200 korun. Později požadovali rovnou 20 tisíc korun, s čímž ovšem nesouhlasili zaměstnavatelé. "Naposledy se minimální mzda zvyšovala 1. ledna letošního roku. Návrh MPSV je pro nás nepřijatelný. Evropská směrnice o zaručené minimální mzdě říká, že by měla dosáhnout 50 procent průměrné mzdy v horizontu čtyř let. Tento návrh dosahuje pouze 41 procent," upřesnil vedoucí sociálně-ekonomického oddělení ČMKOS Jiří Vaňásek.

"Naprosto odmítáme odtržení minimální mzdy od zaručené minimální mzdy. Ministerstvu jsme zaslali toto stanovisko, budeme požadovat další jednání. Jsme připravení pro to udělat maximum," dodal Vaňásek s tím, že kategorie zaručené minimální mzdy se dělí také podle obtížnosti a různých fyzicky náročných profesí se tak zvýšení minimální mzdy netýká.

Související obsah

​Návrh MPSV obdržel také Svaz průmyslu a dopravy ČR. "Návrh úpravy minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy jsme dostali k našim připomínkám, které dnes v daném termínu poskytneme ministerstvu. V průběhu dne poskytneme finální stanovisko," uvedl ráno pro TN.cz mluvčí svazu Miroslav Hažer. Ve stejném duchu se vyjádřil i mluvčí Hospodářské komory Miroslav Beneš.

V úterý odpoledne pak redakci za Svaz průmyslu a dopravy ČR poskytla finální stanovisko ředitelka zaměstnavatelské sekce Dagmar Kužvartová. "Souhlasíme s oddělením minimální mzdy od zaručené mzdy tak, jak uvádí návrh MPSV. Za zaměstnavatele ale dlouhodobě navrhujeme, aby růst minimální mzdy kopíroval tempo růstu průměrné mzdy. Minimální mzda by se proto měla zvýšit v rozmezí 850 až tisíc korun, což více odpovídá očekávanému růstu průměrné mzdy."

Související obsah

​"Do médií unikl interní materiál, ale ta čísla jsou správná," potvrdil TN.cz vedoucí oddělení mediální komunikace MPSV Jakub Augusta.

"Pracovní návrh počítá se zvýšením minimální mzdy v intencích zhruba 41 procent vůči průměrné mzdě v roce 2023. Tomu odpovídá částka přibližně 1 100 korun. Návrh doprovází také úprava zaručené mzdy tak, abychom vnímali obavy zaměstnavatelů a aby nedošlo ke spuštění laviny propouštění. Druhou až sedmou kategorii zaručené mzdy necháme beze změny. Není to konečný návrh, může ještě dojít k nějaké parametrické změně. Nyní se budeme zabývat připomínkami ze strany odborů a zástupců zaměstnavatelů. Moje představa je taková, že to vláda projedná do dvou týdnů," nechal se slyšet ministr Marian Jurečka.

Lidé mají o desetinu nižší mzdy než v loňském roce:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz