Koronavirus

Gazdík se omluvil za svá slova o testech pro školy, opozice kritizuje zmatky

Ministr školství se omluvil za své vyjádření v Televizních novinách na Nově. Ve čtvrtek v živém vstupu řekl, že učitelé mohou používat testy určené pro děti. Mezi řediteli škol to vyvolalo rozruch, 30. prosince totiž obdrželi pokyny od ministerstva, kde se píše, že testy určené pro děti nemohou použít pro testování zaměstnanců a musí je pořídit z vlastních rozpočtů. Ti s tím však nepočítají.

"Skutečně neinvestiční výdaje patří do povinnosti zřizovatele. Kromě toho mají zřizovatelé prostředky v takzvaných ONIVech, které mohou na tento účel využít, a také samozřejmě mohou využít testy, které dostávají od státu a které děti nevyužily," řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN) ve čtvrtečních Televizních novinách. ONIV jsou prostředky určené na nákup učebních pomůcek.

Tento výrok ministra rozhořčil ředitele škol. "My jsme měli v prosinci instrukci, že testy, které dostáváme od státu, jsou výhradně určené pro děti, proto jsme s nimi nijak nenakládali a všechny testy, které potřebujeme pro zaměstnance, jsme narychlo sháněli," vyložil ředitel ZŠ Pod Žvahovem v Praze.

"Jestli nám přišlo do datové schránky, že ty testy nesmíme použít, tak je prostě nepoužijeme. Obrovský chaos, ještě větší než ten, co byl. Vláda vlastně ví od října, že budou vládnout, a všechno se neustále mění," okomentoval ředitel Integrované střední školy v Mladé Boleslavi Štefan Klíma.

Související obsah

Za svá čtvrteční slova se ministr Gazdík prostřednictvím mluvčí omluvil. "Ministr Gazdík se omlouvá za nepřesnou informaci, kterou použil ve včerejším vstupu. Testy, které ministerstvo školství poskytlo na testování žáků, nemohou být pro testování zaměstnanců použity," uvedla v pátek mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

"Takto by státní správa fungovat neměla. Pokud jsou ředitelé ti nejzodpovědnější, tak by měli mít dostatečné informace," zhodnotil předseda školských odborů František Dobšík.

Ředitelé škol dlouhodobě upozorňují ministerstvo školství, že peníze, za které testy nakupují, budou chybět jinde a brzy je vyčerpají. "Kdybychom vzali finanční prostředky na leden a únor, tak sebereme všechny finanční prostředky na učební pomůcky pro děti. Chceme teda snižovat kvalitu školství?" položil řečnickou otázku ředitel Klíma.

"Měli bych to říct rétorikou bývalé opozice, je to zase chaos a zmatek. Ale já nechci být zlý. Vláda má na živo možnost denně zkoušet to, co my jsme zažívali každý den v daleko horší situaci," prohlásil exministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO). "Vláda pokračuje v chaosu na chaos a ve zmatku na zmatek," shrnul předseda SPD Tomio Okamura.

Související obsah

​Školy doufaly alespoň v příspěvek od pojišťoven 60 korun na test, který od 17. ledna dostanou zaměstnavatelé. Marně. "Pojišťovny to proplácí všem kromě škol. Školy jedou v režimu ministerstva školství. Protože jsou to rozpočtové organizace a jsou financovány z více zdrojů," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Ministr zdravotnictví doplnil, že by byl rád, aby bylo všem měřeno stejným metrem. Do 17. ledna ale prý nestačí dát pokyn pojišťovnám, aby proplácely testy u zaměstnanců škol.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz