Krimi

Nový trik podvodníků: Volají seniorům, že jejich příbuzný měl havárii

S neobvyklou novinkou přišla česká policie. Zprovoznila přístroj, který obvolává seniory a varuje je před podvodníky. Ti se totiž na důchodce opět zaměřili a citovým vydíráním je nutí, aby poslali peníze na pomoc příbuzným v údajné nouzi. Policejní automat vyhledává potenciální oběti pomocí křestních jmen a radí jim, jak se bránit.

Česká policie vymyslela půlminutovou zprávu, která má varovat seniory před podvodníky. Automatická zpráva ale řadu lidí spíš vyděsí. Policie tak reaguje na enormní nárůst případů, kdy se podvodníci snaží přes telefon okrást seniory o peníze.

"Ozval se pan doktor Slezák, údajný doktor Slezák z fakultní nemocnice Praha, že tam můj syn leží po těžké autohavárii," řekla seniorka po telefonu. Lidé z auta, do kterého měl syn ženy narazit, prý mají zraněné dítě. A jsou ochotni přistoupit na mimosoudní vyrovnání. "Řekl, pošlete mi 150 tisíc urgentně na číslo účtu, které mi nadiktoval. Do Bratislavy," řekla podvedená žena.

Související obsah

​Seniorka si v nemocnici vše ověřila a podvod včas odhalila. Jenže spousta jejích vrstevníků naletí. Podle policistů volají podvodníci hlavně z území Polska a Německa. Mezi jejich základní výbavu patří schopnost domluvit se skvěle několika jazyky.

"Jsou to většinou takové rodinné klany, které se zaměřují na tuto trestnou činnost," vysvětlil kriminalista Miroslav Adamčík. Potenciální oběti tipují podle vlastnictví pevných linek a křestních jmen, která se používala hlavně v minulosti, jako jsou Marie, Růžena, Květoslava, Jozef, Klement a Ctirad.

Stejnou taktiku ale teď zvolila i policie. Automat se jednoduše snaží podvodníky předběhnout a seniory varovat. Policie spoléhá hlavně na prevenci, dopadení podvodníků je totiž velmi složité. Vznikl kvůli tomu už i speciální česko-polsko-německý tým.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz