Domácí

Změny v testování na školách. Fiala s Válkem zmínili i pracovní karanténu

Premiér Petr Fiala (ODS) spolu s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) v pondělí vyrazil na první oficiální cestu na jižní Moravu. Navštívili tu několik nemocnic. Později na tiskové konferenci promluvili o testování na školách a sdělili mimo jiné i to, jak by mohla vypadat pracovní karanténa.

O půl desáté přijel premiér do uherskohradišťské nemocnice a zahájil tak svůj první krajský výjezd v doprovodu nového ministra zdravotnictví. Petr Fiala považuje podle svých slov toto zdravotnické zařízení za vzorovou okresní nemocnici.

"Byla to vlastně první nemocnice, která se potýkala s covidem, tak mě zajímalo, jak to zvládli," vysvětlil Fiala. "Byl tady už před rokem a půl a zajímal se, jak pokračujeme," uvedl ředitel nemocnice Petr Sládek.

Související obsah

Krátce před polednem premiér a ministr slavnostně otevřeli nové centrum zobrazovacích metod na soukromé klinice v Brně. Odpoledne pak pokračovali v návštěvě ve Fakultní nemocnici Brno, kde si prohlédli jednotku intenzivní péče a oddělení ARO. 

"Záměrně jsem si vybral pro svou cestu různé typy zdravotnických zařízení. A to proto, abych dal najevo, že vláda bedlivě sleduje situaci v nemocnicích různých typů a všechny je chceme rozvíjet," sdělil později na tiskové konferenci Fiala a znovu poděkoval zdravotníkům za jejich nasazení.

Ministra zdravotnictví prý překvapilo, jak je náročná práce zdravotníků na oddělení ARO v brněnské nemocnici. Podle Válka jsou hospitalizovaní jen ti pacienti, kteří nejsou očkovaní nebo mají závažné komorbidity. "Nemáme tu nikoho, kdo by měl třetí dávku. Proto doporučuji důrazně všem, aby se očkovat i třetí dávkou nechali,“ vyzval.

Dodal také, že testování ve školách bude od 17. ledna probíhat už jen jednou týdně, tak jako tomu bylo před koncem loňského roku. V případě pozitivního antigenního testu budou žáci i zaměstnanci muset podstoupit i PCR metodu. Karanténa a izolace potrvá pět dnů.

Válek zmínil i tzv. pracovní karanténu, kterou od rána projednával Ústřední krizový štáb. Jejím smyslem má být zajistit fungování státu i za situace, kdy v ní skončí velký počet lidí. Ministr zdravotnictví zmínil v této souvislosti pracovníky v sociálních službách, školství či zdravotnictví. Detaily prý vláda ještě dořeší.

Fialu čeká brzy i první zahraniční cesta v roli premiéra. V úterý zamíří na Slovensko.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz