Koronavirus

Rakušan vyjmenoval, pro koho bude pracovní karanténa. Popsal její fungování

Pracovní karanténu, jejíž zavedení předeslal v minulých dnech ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), projednal v pondělí Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhl profesní oblasti, kterých by se měla týkat. Definitivní slovo ale bude mít vláda na středečním zasedání. Podle Rakušana zároveň nehrozí, že by museli pracovat nemocní lidé.

Zaměstnanci odvětví klíčových pro chod státu nejspíš budou chodit do práce, i když jim vyjde pozitivní antigenní test. Museli by dodržet zpřísněná opatření, třeba nesundávat respirátor a obědvat odděleně od ostatních.

Kvůli variantě omikron, která se mezi lidmi rychleji přenáší, se totiž v blízké době očekává prudké zvýšení počtu nakažených covidem-19.

"Dostali jsme za úkol vytipovat oblasti kritické infrastruktury a takzvaných nezbytných dodávek. Bylo by to zdravotnictví, zdravotnické služby, doprava, energetika, vodní hospodářství, pohřebnictví a podobně. Jsou to služby, které zajišťují základní chod státu i v době větší a vážnější krize," řekl ministr Rakušan po jednání Ústředního krizového štábu.

Související obsah

Podle šéfa resortu vnitra stojí ale konečné rozhodnutí na vládě, která bude pracovní karanténu řešit ve středu.

Rakušan ubezpečil, že nemocné lidi nikdo pracovat nutit nebude. "Když to onemocnění bude potvrzeno PCR testem, v té době je ten člověk prostě nemocný a v takové době doma zůstat prostě musí. Pokud se ale bude cítit zdravý a vyjde mu pozitivně jen antigenní test, zaměstnavatel bude mít právo říci, že toho člověka potřebuje na pracovišti, ale musí zajistit podmínky, aby ten člověk nebyl pro okolí nebezpečný," vysvětlil.

Některé západoevropské země, v nichž už omikron úřaduje naplno, se kvůli vysokým počtům nakažených i karantén potýkaly s nedostatkem pracovních sil v nemocnicích nebo dopravě. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek očekává, že v Česku varianta převládne přibližně 16. ledna. Podle epidemiologa Petra Smejkala už omikron v některých krajích dominuje.

Související obsah

"Zatím se pohybujeme v takových číslech, že věříme, že v této době jsme schopni pandemii zvládat v rámci pandemického zákona a na základě toho se připravují i ta opatření na středeční vládu. Dalším opatřením bude i definice podmínek pro kritickou infrastrukturu a její fungování, až bude potřeba aplikovat tu takzvanou pracovní karanténu," uzavřel Rakušan.

O budoucnosti karantény mluvil před týdnem také ministr zdravotnictví Válek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz