Zajímavosti

Soutěž v pečení, dostihy nebo přehlídka. Británie oslaví 70 let Alžběty II. na trůně

Soutěž v pečení, dostihy nebo přehlídka. Británie oslaví 70 let Alžběty II. na trůně
Zdroj: Profimedia

Velká Británie bude po celý tento rok oslavovat 70 let královny Alžběty II. na trůně. Buckinghamský palác v pondělí zveřejnil program událostí, podle kterého se Britové mají na co těšit. V plánu je například velkolepá vojenská přehlídka, soutěž o nejlepší pudink nebo dostihy, na které se přijede podívat i sama královna.

Královna Alžběta II. se 6. února stane prvním britským panovníkem, který oslaví 70 let na trůně. Toto výročí je označováno jako platinové jubileum. Na trůn Alžběta II. nastoupila v roce 1952, když jí bylo 25 let.

"Na oslavu tohoto bezprecedentního výročí se po celý rok budou konat události, které vyvrcholí čtyřdenním víkendem o státních svátcích ve Spojeném království od čtvrtka 2. června do neděle 5. června," píše se v oznámení Buckinghamského paláce.

Jednou z chystaných událostí je celostátní soutěž o nejlepší recept na pudink, který bude věnovaný královně. Do soutěže se mohou zapojit všichni občané Spojeného království, kteří jsou starší osmi let.

Související obsah

Pět finalistů bude mít možnost svůj recept připravit pro odbornou porotu, ve které bude například šéfkuchař Buckinghamského paláce Mark Flanagan nebo známá spisovatelka a kuchařka Marry Berryová. Pudink připravený podle vítězného receptu se bude podávat ke slavnostnímu obědu během červnových oslav jubilea a veřejnost bude mít možnost si tentýž pudink také připravit, protože porota jej po soutěži bude moci zveřejnit.

Velká vojenská přehlídka se chystá na čtvrtek 2. června. V průvodu půjde okolo 1400 vojáků, 200 koní a 400 hudebníků. Průvod uzavře průlet Královského letectva, který bude královna spolu s rodinou sledovat z balkonu Buckinghamského paláce. 

Související obsah

V pátek 3. června se bude konat v katedrále svatého Pavla bohoslužba díkůvzdání za vládu královny a v sobotu 4. června se královna s rodinou pojede podívat na dostihy v Epsom Downs. Ve stejný den bude BBC živě přenášet speciální koncert přímo z Buckinghamského paláce.

K víkendovým oslavám bude patřit také slavnostní nedělní oběd. Buckinghamský palác vyzval občany Spojeného království, aby ve stejný den také slavnostně poobědvali. Nejlépe se svými sousedy či v komunitách, aby se lépe poznali a společně oslavili významný den. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz