Naše Česko

Čtenáři TN.cz mají jasno. Tohle by měl být český národní pták

Čtenáři TN.cz mají jasno. Tohle by měl být český národní pták
Sýkora koňadra Zdroj: Česká společnost ornitologická / Zbyněk Nantl

Česko je jednou z mála evropských zemí, která nemá svého národního ptáka. To by se ale mohlo změnit, protože vláda Petra Fialy (ODS) má volbu národního ptáka ve svém programovém prohlášení. Čtenáři TN.cz hlasovali, který by to měl být.

"Navrhněme národní internetovou anketu, ve které si lidé našeho ptáka vyberou," navrhoval už v roce 2020 europoslanec Alexandr Vondra na kongresu ODS. Jeho přání je nyní v programovém prohlášení vlády. 

S výběrem českého národního ptáka by pomohla i Česká společnost ornitologická. Hlavní slovo by měli mít ale Češi. Štáb TV Nova se proto vyrazil ptát, jakého opeřence by si přáli jako národního ptáka. Návrhy byly různé –⁠ od holuba přes datla až po sýkoru. Z návrhů jsme posléze vytvořili anketu, ve které jste mohli hlasovat.

Související obsah

Čtenáři webu TN.cz ukázali, co si myslí. V anketě hlasovalo téměř pět tisíc lidí. Z toho nejvíce, 1 635 hlasů, bylo pro sýkoru. Možná s tím souvisí i fakt, že sýkora patří k jedněm z nejpočetnějších ptačích druhů na našem území, jak dokazuje sčítání z minulého roku.

Favorit s druhým nejvyšším počtem hlasů je sokol, a to s 1 100 hlasy, na třetím místě v anketě TN.cz se umístil s 564 hlasy ledňáček.

Na hlasování se můžete podívat zde:

Vyhodnocení ankety český národní pták Zdroj: TN.cz
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnice D1 ve směru na Brno je uzavřena, důvodem je srážka několika aut

Dálnice D1 na Vysočině mezi 90. a 102. kilometrem ve směru na Brno je v současné době neprůjezdná. Důvodem je dopravní nehoda několika aut, informuje Policie ČR na twitteru.

Píše se na Deník.cz