Domácí

Malíkovice u Slaného se mohou pochlubit super moderním vepřínem

Chovatelé prasat z Malíkovic u Slaného se mohou pochlubit super moderním vepřínem. Unikátní zařízení za téměř 60 milionů korun nabízí prasatům nevídaný luxus. Třikrát za den jim servíruje polévku, a navíc je v každé místnosti klimatizace a také speciální osvětlení, které zvířatům pomáhá spokojeně vstávat i usínat.

Zařízení má kapacitu téměř pro 2 tisíce kusů, díky moderním technologiím dokáže celý provoz řídit pouze jediný člověk. V Malíkovicích se mají prasata doslova jako v žitě. Aby nebyl narušen jejich přirozený biorytmus, mají chovatelé k dispozici speciální systém osvětlení.

"My jsme schopný postupně měnit intenzitu světla, stmívat a rozednívat, ráno těm prasátkům rozsvěcíme, večer při krmení stmíváme postupně, jdou si lehnout a odpočívat," řekl vedoucí živočišné výroby Pavel Vivenec.

Související obsah

​Prasata mají stravování formou plné penze, například trubkami jim chovatelé třikrát denně servírují polévku. Do celého projektu super moderního vepřína je od začátku zapojena Česká zemědělská univerzita (ČZU).

"Akcentují se tam nějaké věci, které umožní zvířatům se zabavit a dopřát jim lepší prožitek a můžou ten život lépe žít," uvedl profesor Katedry chovu hospodářských zvířat ČZÚ Roman Stupka.

Nová výkrmna prasat by měla svému účelu sloužit dalších nejméně 30 až 40 let. Už teď ale vepřín jezdí okukovat chovatelé ze zahraničí.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz