Domácí

Malíkovice u Slaného se mohou pochlubit super moderním vepřínem

Chovatelé prasat z Malíkovic u Slaného se mohou pochlubit super moderním vepřínem. Unikátní zařízení za téměř 60 milionů korun nabízí prasatům nevídaný luxus. Třikrát za den jim servíruje polévku, a navíc je v každé místnosti klimatizace a také speciální osvětlení, které zvířatům pomáhá spokojeně vstávat i usínat.

Zařízení má kapacitu téměř pro 2 tisíce kusů, díky moderním technologiím dokáže celý provoz řídit pouze jediný člověk. V Malíkovicích se mají prasata doslova jako v žitě. Aby nebyl narušen jejich přirozený biorytmus, mají chovatelé k dispozici speciální systém osvětlení.

"My jsme schopný postupně měnit intenzitu světla, stmívat a rozednívat, ráno těm prasátkům rozsvěcíme, večer při krmení stmíváme postupně, jdou si lehnout a odpočívat," řekl vedoucí živočišné výroby Pavel Vivenec.

Související obsah

​Prasata mají stravování formou plné penze, například trubkami jim chovatelé třikrát denně servírují polévku. Do celého projektu super moderního vepřína je od začátku zapojena Česká zemědělská univerzita (ČZU).

"Akcentují se tam nějaké věci, které umožní zvířatům se zabavit a dopřát jim lepší prožitek a můžou ten život lépe žít," uvedl profesor Katedry chovu hospodářských zvířat ČZÚ Roman Stupka.

Nová výkrmna prasat by měla svému účelu sloužit dalších nejméně 30 až 40 let. Už teď ale vepřín jezdí okukovat chovatelé ze zahraničí.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz