Domácí

Do Prahy přijel evropský prezident, s Fialou probíral české předsednictví

Předseda Evropské rady Charles Michel ve čtvrtek dopoledne dorazil do Prahy, kde s premiérem Petrem Fialou (ODS) projednal přípravy na české předsednictví v Radě EU. Kromě předsednictví mluvili také o cenách energií, evropských hodnotách a Rusku.

Kromě detailů předsednictví v Radě EU, které Česko převezme po Francii v polovině roku, probral Petr Fiala s Charlesem Michelem rovněž nadcházející zasedání Evropské rady. 

Na tiskové konferenci premiér Petr Fiala uvedl témata, která společně s Charlesem Michelem probíral. "Velmi jsem ocenil přehledy a pohledy pana předsedy. Jsou to pohledy, které při přípravě předsednictví využijeme," řekl Fiala na začátku konference.

Bavili se především o energetických problémech. Fiala zopakoval Michelovi, že Česko považuje za velmi důležité uznání jaderné energie za zelený a zemní plyn za přechodný zdroj.

Související obsah

​Součástí jednání bylo také řešení problému drahých energií, který momentálně Evropě hrozí. Michel potvrdil, že problém hodlá Unie řešit během příštího týdne, spolu s hrozbou ruských vojsk na ukrajinské hranici.

Podle Fialy je jádro možným řešením energetické krize. "Určitě by nebylo dobré, aby evropské země a jejich energetická soběstačnost byly závislé na Rusku," sdělil Fiala ke zdražování energií. Kroky směřující k energetické samostatnosti Evropy považuje za správné.

K nastávajícímu předsednictví v Radě EU Fiala řekl, že nechce být moderátorem mezi Evropskou komisí a Polskem a Maďarskem. Hodlá ale udržet vztahy mezi Evropskou unií a zeměmi střední Evropy otevřené. Věří, že dokáže najít společné zájmy mezi Unií a zeměmi Visegrádské čtyřky.

Jednání s Michelem se účastnil i ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN). 

Související obsah

​Fiala měl po probdělé noci ve Sněmovně, která se ani po 22 hodinách jednání nedostala k hlasování o důvěře jeho vládě, přibližně jen tři hodiny, aby se na schůzku s Michelem připravil. Do Prahy dorazil po 10. hodině.

Předsedovi Evropské rady se často přezdívá evropský prezident, kromě řízení summitů politických špiček členských zemí má za úkol reprezentovat Evropskou unii navenek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz