Covid-19

Testovací centra se chystají na velký nápor. Někde posílí kapacitu až čtyřnásobně

Testovací centra se chystají na velký nápor. Někde posílí kapacitu až čtyřnásobně
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

V Česku se testovací centra připravují na větší nápor zájemců kvůli nakažlivějšímu omikronu. A někde chtějí posílit kapacitu až čtyřnásobně. Odborníci očekávají, že další vlna onemocnění přijde v následujících týdnech.

Už ke konci roku byla odběrová místa na PCR testy vytížená na maximum. S nastupující vlnou omikronu by se mohla dostat i na hranici svých možností. Kraje proto už teď navyšují jejich kapacity.

"Může se stát, že opravdu nárazově bychom museli mít vytvořenu vyšší kapacitu, takže je to projekt, který realizujeme," řekl televizi Nova hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).

Související obsah

Třeba na jihu Čech budou posilovat ve všech okresech. V Českých Budějovicích vzniklo velkokapacitní centrum pro PCR testy. Odebrat tady mohou až 12 tisíc vzorků za 24 hodin, doteď systém zvládal 3,5 tisíce testů denně.

"My jsme spíše připraveni testovat děti, které se musí vracet do škol. Chceme také, abychom měli dostatečnou kapacitu testovat třeba kritickou infrastrukturu," uvedl Kuba.

"Odběrové centrum je od začátku vymyšlené a postavené na provádění testů ze slin," vysvětlil Michal Šnorek, ředitel Nemocnice České Budějovice.

Navýšení kapacit

Chod centra bude na českobudějovickém výstavišti zajišťovat deset lidí. Na možný nápor se připravují nejen na jihu, ale i v dalších částech republiky.

"Máme schopnost navýšit zhruba o jednu třetinu zhruba naše kapacity s tím, že i soukromí provozovatelé PCR testů jsou ochotní zhruba o tu třetinu také navýšit," řekl televizi Nova Vladimír Richter (ODS), radní pro zdravotnictví Libereckého kraje.

Související obsah

"My jsme již minulý týden žádali prostřednictvím krajské hygienické stanice o dva mobilní týmy armádní, zatím nám nebylo vyhověno, takže jsme žádost vypracovali a zaslali jsme ji znovu," uvedla hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová (ODS).

Lékaři krok vítají. Podle nich je klíčové zachytit onemocnění včas a zahájit léčbu. Lidé mnohdy na PCR otestování čekají i několik dní.

"Od prvního zakašlání až do výsledku vím, že je to koronavirus, anebo je to jiný nějaký běžný virus, pro nás ta doba, když se zkracuje, já nevím na nějakých čtyřicet osm hodin, tak je to naprosto zásadní," okomentoval Aleš Chrdle, primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice.

ada, TN.cz

K tématu Covid-19

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz