Koronavirus

Mění se cestovatelský semafor. Německo i Rakousko si pohoršilo

Mění se cestovatelský semafor. Německo i Rakousko si pohoršilo
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor. Od pondělí bude tmavě červené Bulharsko, Maďarsko, Rakousko a Německo, které se tak nově řadí mezi země s velmi vysokým rizikem výskytu onemocnění. Pohoršilo si také Rumunsko, které se přesouvá do červené kategorie.

Od 17. ledna se opět změní cestovatelský semafor. Ministerstvo zdravotnictví jej upravuje každý týden podle dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Rumunsko se přesune do červené kategorie, které označuje země s vysokým rizikem nákazy. Návrat z něj bude tak opět o něco složitější, jelikož se do současné doby nacházelo v oranžové kategorii, tedy mezi země se středním rizikem nákazy. Pohoršení zaznamenalo Bulharsko, Maďarsko, Rakousko a Německo, které se nově řadí mezi země s velmi vysokým rizikem výskytu onemocnění. Při cestování z se ale nic nemění, jelikož podmínky pro návrat pro červenou a tmavě červenou kategorii jsou stejné.

Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie) patří Vatikánský městský stát. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Bahrajn, Chile, Indonésie, Kolumbie, Korea, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Peru, Spojené arabské emiráty, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan.

Související obsah

​Další kategorií jsou země nebo teritoria, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Do této kategorie se momentálně neřadí žádná ze zemí.

Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadá Polsko a Rumunsko.

Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie) spadá Andorra, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Chorvatsko, Francie, Finsko, Malta, Itálie, Lichtenštejnsko, Lotyšsko, Lucembursko, Nizozemsko, Kypr, Norsko, Německo, Maďarsko, Monako, Island, Irsko, Rakousko, Řecko, Estonsko, Litva, Portugalsko vč. Madeiry a Azorských ostrovů, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Španělsko vč. Baleárských a Kanárských ostrovů a Švýcarsko a ostatní třetí země mimo EU.

Všechny třetí země, které nejsou zařazeny do žádné kategorie, řadí ministerstvo zdravotnictví mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená).

Související obsah

​Pravidla pro návrat

Při návratu ze zemí zelené i oranžové kategorie je nutné vyplnit příjezdový formulář. Lidé také musí před vstupem na území ČR nebo nejpozději do pěti dnů po vstupu podstoupit antigenní nebo RT-PCR test. Pro návrat ze zemí z červené kategorie platí stejná pravidla jako při návratu z tmavě červené kategorie.

Lidé vracející se z červené a tmavě červené kategorie musí tedy ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve pátý den a nejpozději sedmý den po vstupu na území ČR. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před začátkem cesty, ale platí povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve pátý den a nejpozději však sedmý den PCR test.

Podmínky testování při návratu z jiné země, než je Rwanda, se netýkají lidí, kteří mají alespoň 14 dní po plném očkování (v případě dvoudávkového schématu 14 dní po druhé dávce, v případě jednodávkové vakcíny 14 dní po očkování) nebo těch, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Mutace omikron

Z důvodu zabránění šíření onemocnění nové mutace omikron budou cizinci, kteří na území České republiky nemají povolení k pobytu, povinni před vstupem na území ČR disponovat negativním výsledkem PCR testu. A to včetně cizinců, kteří mají dokončené očkování nebo prodělali onemocnění covid-19.

Výjimku mají pouze cizinci očkovaní posilující dávkou (tzv. booster), pokud jsou očkovaní v zemi, jejíž certifikát Česká republika uznává – seznam těchto zemí je zveřejněn na webu zde. Další výjimku mají děti do 12 let. Zvláštní režim platí pro děti 12-18 let, kdy děti plně očkované (bez boosteru) mají rovněž výjimku z předvstupního testu. Osoby neočkované nebo osoby, které neprodělaly onemocnění covid-19 musí následně podstoupit RT-PCR testu v rozmezí 5. až 7. dne od vstupu na území České republiky a nosit do doby výsledku tohoto testu vždy při opuštění bydliště nebo ubytování respirátor.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz