Zahraničí

Chystá se invaze? Rusko na Ukrajině rozmístilo sabotéry, tvrdí Washington

Bílý dům v pátek obvinil Rusko z toho, že se chystá k provokativním akcím, které by byly záminkou k invazi na Ukrajinu. Podle Washingtonu by invaze mohla přijít dokonce už v lednu. Kreml všechna nařčení odmítá.

USA tvrdí, že Rusko už na Ukrajině rozmístilo sabotéry, aby provedli operaci "pod falešnou vlajkou", která by vytvořila záminku pro ruský útok. Podle Washingtonu by invaze mohla začít už v lednu. Důvodem je to, že půda je zmrzlá a měla by usnadnit pohyb tanků a obrněných vozidel.

Obvinění přišlo ve stejný den, kdy Ukrajinu zasáhl rozsáhlý kybernetický útok na vládní webové stránky. "Máme informace, které naznačují, že Rusko už sestavilo skupinu agentů k provedení operace pod falešnou vlajkou na východní Ukrajině," řekla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. "Agenti jsou vycvičeni v městském boji a používají výbušniny k sabotážím," dodala.

Související obsah

​Na možnou invazi se už připravuje i ukrajinská armáda. Místní média ukazují, jak na hranicích vznikají protitankové příkopy, které by mohly případnou invazi zpomalit. Další vývoj bude nejspíše záležet na společném jednání NATO a USA s Ruskem. Rusko se už několikrát nechalo slyšet, že od Spojených států a Severoatlantické aliance požaduje garanci toho, že se Ukrajina nikdy nestane členem aliance.

Ukrajinští představitelé tvrdí, že by provokace mohla mít podobu násilného incidentu na ruské ambasádě nebo konzulátu, ze kterého by pak Moskva mohla vinit krajně pravicové ukrajinské extremisty, informuje Guardian.

Tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov každopádně všechna obvinění odmítl s tím, že jsou falešná a neopodstatněná. V poslední době ale budila obavy zvýšená aktivita ruských vojenských sil u hranic s Ukrajinou. Odhaduje se, že ruská armáda v posledních měsících vyslala na hranici 60 až 90 tisíc vojáků. Záznamy amerických tajných služeb uvedly, že počet by mohl být zvýšen až na 175 tisíc. Podle Kremlu se však jedná o vojenské cvičení a není třeba se ničeho obávat.

Reportér Patrik Balcar sleduje situaci na Ukrajině:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz