Domácí

Restauratéři stále přichází o miliony korun, požadují kompenzace

Podnikatelé v cestovním ruchu a restauratéři stále přicházejí kvůli vládním omezením o miliony korun. Podle Asociace malých a středních podniků se v oblasti gastronomie pohybuje na hraně krachu až třetina podniků. Živnostníci proto volají po kompenzacích.

Do restaurací a hotelů mohou pouze lidé s ukončeným očkováním nebo po prodělané nemoci. Navíc u stolu může sedět maximálně 6 lidí. "Já se bojím, že ta opatření mají zejména dopad na hosty, chodí totiž do restaurací," řekl majitel restaurace Luboš Kastner.

"Určitě je tam velký propad. My máme plné jenom víkendy. Loni v tuhle dobu už jsme jeli na plný pecky. Propad vidím tak 40 procent," tvrdí provozovatel hotelu Jan Husenský.

A to přesto, že jsou pravidla nastavená mnohem benevolentněji než v minulých vlnách, tak podnikatelé stále nedosáhnou na výdělky, které měli před pandemií. Požadují proto od státu kompenzace. "Vláda omezuje, ale nekompenzuje. My od 25. listopadu nemáme žádnou zprávu a bojím se, že když vláda brzy neřekne, jak bude podnikatele kompenzovat, tak ta motivace k dodržování opatření bude velmi klesat," dodal Kastner.

Související obsah

​"V dané chvíli není nezbytně nutné dávat extra plošné kompenzace, ale je potřeba splnit slib. My jsme byli pod tlakem, abychom připravili kompenzace pro podnikatele, díky tomu přežily desetitisíce subjektů. Opozice nás tlačila, aby byly ještě větší, aby ten vstup do té podpory byl ještě benevolentnější vůči podnikatelům. My ale chceme, aby se splnil slib vůči podnikatelům, a to vůči těm, kteří byli omezeni v podzimních měsících, zejména v listopadu a prosinci. Pokud to ta vláda neudělá, tak je to její selhání," myslí si poslanec Karel Havlíček (ANO), bývalý ministr průmyslu a obchodu.

Nová vládní koalice chce kompenzovat podnikatele adresně. Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) by se měla opět otevřít diskuze o kurzarbeitu. "To by měl být potom ten nástroj, který pomáhá řešit jednu část toho covidového problému, kdy skutečně vy můžete už pracovat, řekněme segmentově, a jít do většího detailu v té pomoci," prohlásil Bartoš.

Související obsah

​Podnikatelé volají také po obnovení programu Antivirus B, který dříve kvůli výpadku poptávky, personálu nebo surovin dorovnával 60 procent náhrady mzdy zaměstnanců. Původně měl Antivirus B platit do konce února, nová vláda ho ale na začátku roku ukončila.

"Řekli jsme, že vyhodnotíme, jak se bude vyvíjet covidová situace v souvislosti s omikronem. Pokud to ta situace bude vyžadovat, tak přehodnotíme a případně zvážíme, jestli nebudeme v Antiviru B dále pokračovat," řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz