Koronavirus

Nakažených žáků i učitelů přibývá, některým školám hrozí úplné uzavření

Nakažených v Česku přibývá, a to i mezi školáky. Čtvrteční kolo testů odhalilo celkem 3 016 pozitivních případů u žáků. Pedagogů a zaměstnanců bylo nakažených 341. Pondělní výsledky ještě známy nejsou, ale vše nasvědčuje tomu, že infikovaných výrazně přibude. Podle ministerstva zdravotnictví jde nepochybně o vliv varianty omikron, která už představuje 80 procent zachycených případů. Někteří ředitelé se obávají, že školy zůstanou prázdné.

Třeba v pražské Základní škole Pod Žvahovem chybí z 32 pedagogů téměř třetina. Zastupují je vychovatelky nebo družinářky.

"Je to dobrý, protože jsme dneska měli paní družinářku a hráli jsme i hru. Zjistila jsem, že to je i trošku dobrý, protože nedostáváme domácí úkoly, ale stýská se mi," říkají žačky.

Pět tříd z 11 zamíří do karantény. "Kolaps ve školství hrozí, pokud třeba polovina zaměstnanců je opravdu nemocná, je jim špatně a nejsou schopní učit ani na dálku. Opravdu hrozí to, že žáky bude hlídat pan školník a paní hospodářka ve škole," uvedl ředitel školy Jan Horkel.

Situace se zhoršuje, v pondělí mělo například na jihlavských základních školách pozitivní test výrazně víc žáků i učitelů než před týdnem. Celostátně budou ale výsledky známy až v polovině týdne. Někteří zástupci učitelů volají po tom, aby se stanovilo, při jakém procentu zaměstnanců v karanténě by školy mohly přejít na výuku z domova.

Související obsah

"V současnosti se přechází do distančního vzdělávání v případě, že je polovina žáků v karanténě. Zákon ani žádné opatření ovšem nepočítá se situací, že větší část zaměstnanců školy onemocní nebo skončí v karanténě, izolaci či se sami musí starat o své malé děti, když bude škola zavřená," konstatovala Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy.

Krajské hygienické stanice musí podle ministerstva zdravotnictví vyhodnocovat situaci lokálně. "Pokud se hygiena domnívá, že ještě situace ještě není natolik vážná, tak mají metodický pokyn, podle kterého postupují. Jsou tam nějaké konkrétní počty a procenta nakažených, u kterých by už tu školu uzavřely," sdělil náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Související obsah

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) ve středu vládě navrhne navýšení ředitelského volna. "Předložím návrh na pandemické ředitelské volno, prodlouží se z pěti o dalších 10 dnů," předeslal šéf resortu.

Podle některých zástupců základních škol by to ale mohla být komplikace pro rodiče s menšími dětmi. Ty teď mají být trasovaní přednostně.

"Trasování stále funguje, akorát jsme přidali nově prioritizaci kontaktů, a to tak, abychom primárně trasovali děti od 6 do 18 let, osoby starší 65 let a klienty a zaměstnance sociálních služeb," doplnil Pavlovic.

Důvodem je šíření varianty covidu-19 omikron. Ta podle Státního zdravotního ústavu tvoří už 80 procent nových případů.

Situace na školách není dobrá, řekl prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz